Google+

Arama formu

Filipinler'de şiddetli tayfun

Son yılların en şiddetli tayfunlarından biri olan Haiyan, dün Filipinler karasularına girerken, bugün de karada etkisini artırmaya başladı.

Rüzgar hızının 314 kilometre saat olduğu tayfunun, tarihteki en ölümcül 5 kasırgadan biri olan Katrina'dan daha kuvvetli olduğu belirtiliyor.

En şiddetli 5. kategoriden olan Haiyan tayfunu dolayısıyla Filipinler hükümeti ve sivil toplum kuruluşları harekete geçti. Ülkenin orta ve güney bölgelerini vurması beklenen tayfunun, 7- 8 metrelik dalgalar oluşturması bekleniyor. Milyonlarca insanın tehlike bölgesinde barındığı belirtildi.

Filipinler Bölgesel Afet Risk Azaltma ve Yönetim Kurulu, tehlike alanındaki 10 binlerce insanın evlerini terk ederek sığınma merkezlerine geldiğini, onlarca turisti de bulundukları adalardan uzaklaştıklarını açıkladı. Yetkililer Cotabato ilinde kasırgadan dolayı biri bebek 3 kişinin öldüğü açıklandı.

Cebu Valiliğinin yaptığı açıklamaya göre, Cebu şehri geçtiğimiz günlerde onlarca insanın evsiz kalmasına yol açan merkez üssü Bohol olan 7.2 şiddetindeki depremin yaralarını henüz tam saramamışken şimdi de süper tayfunun etkisinde kalacak.

Çadırlarda kalan çok sayıda insan sığınma merkezlerine nakledilirken, bölgeye Filipinler ordusunun erzak yardımı yaptığı ve kurtarma helikopterlerinin hazır halde bekletildiği kaydedildi. Cebu'da bir kadının da Hindistan cevizi ağacı düşmesi sonucu öldüğü belirtildi.

Her yıl ortalama 20 tayfunun vurduğu Filipinler'de onlarca insan ölüyor ve evsiz kalıyor. Geçtiğimiz yılın en güçlü tayfunu Bopha, Mindanao adasında 3 kıyı şehrini yerle bir edip bin 100 kişinin ölümüne yol açmış, milyonlarca dolar değerinde ekin ve gayrimenkule zarar vermişti.

Mynet