Google+

Arama formu

Fransız askerleri Mali’ye girdi

Mali’nin kuzeyini ele geçiren aşırı İslamcı gruplara karşı başlatılan operasyona Fransa havadan destek verirken yüzlerce asker başkent Bamako’da konuşlandı. Batı Afrika Birliği de asker gönderiyor

Geçtiğimiz mart ayında Mali’nin kuzeyini ele geçiren aşırı İslamcı silahlı gruplara karşı harekete geçen Mali ordusuna Batılı ve Afrikalı güçlerden destek geldi. Ülkenin güneyindeki Konna şehrinin Ensar Dine ve El Kaide’nin Mağrip kolundan oluşan isyancıların eline düşmesinin ardından operasyona girişen Mali ordusuna destek olan ‘yüzlerce’ Fransız askerinin görevi konusunda tam bilgi verilmiyor. Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian başkent Bamako’da konuşlandıklarını ve özel güçlerin mevcudiyetini açıkladı.

Malili yetkililer “Kuzeyi geri almak için harekete geçtik” açıklaması yapsa da Fransız Genelkurmay Başkanı Edouard Guillaud, operasyonu isyancıların kontrolündeki kuzey bölgelerine yaymak istemediklerini açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande “Operasyon sürmesi gerektiği kadar sürecek” açıklamasını yaparak kamuoyunun ‘eksiksiz şekilde bilgilendirileceğini’ belirtti.  Fransız makamları dış müdahalenin meşruiyetini 20 Aralık’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden geçen karara dayandırıyor.

100 İslamcı militan öldü
Aylarca uluslararası toplum nezdinde müdahale için lobi faaliyeti yürütmüş Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Birliği de (ECOWAS) bugünden itibaren birlikleri göndereceğini duyurdu. Mopti kasabası yakınlarında helikopteri düşürülen bir Fransız pilotu ölürken 100 kadar militanın da Fransız özel kuvvetlerinin de katıldığı operasyonlarda öldüğü bildirildi. Öte yandan Somali’de El Şebbiha militanlarının elinde rehin tutulan bir Fransız vatandaşını kurtarma operasyonu başarısızlıkla sonuçlandı. Rehine ve bir Fransız askeri öldü.

Mali’nin geçici Devlet Başkanı Dioncounda Traore, ülke genelinde sıkıyönetim ilan etti. Askeri operasyon süresince Mali’de gösteri ve toplanma yasağı yürürlükte olacak.

Kaynak: Milliyet