Google+

Arama formu

Fransız polisi sahilde haşema ‘avına’ çıktı

Yerel yasalar çerçevesinde bazı Fransız kentlerinde haşemayla denize girmek yasaklanırken polisin bir kadının tuniğini çıkarttırdığı fotoğraflar, ülkedeki tartışmayı alevlendirdi.

diken.com.tr'nin haberine göre, Nice’te yaşanan vakayı sahildekiler seyretmekle yetinirken polisler kadına ceza da yazdı.
Cannes’da da bir kadın denize başörtüsüyle girdiği için para cezası aldığını ve ırkçı tacize maruz kaldığını söyledi. Siam adlı kadın, çocuklarıyla birlikte sahildeyken yanlarına gelen üç polisin, kıyafetinin sahile uygun olmadığını söylediğini belirtti.
Polisler Siam’a başörtüsünü saç bandı gibi bağlarsa deniz kenarında kalabileceğini söyledi. Polislere itiraz etmesinin ardından Siam’a 11 Euro para cezası kesildi.

Fransız polisi sahilde haşema ‘avına’ çıktı
Şu an Fransa’da yaklaşık 15 tatil beldesinde tesettürlü mayoyla sahilde bulunmak yasak.

Yasak Fransa’daki insan hakları örgütleri ve İslamofobi ile Mücadele Derneği’nin tepkisini çekmiş durumda. İnsan Hakları Ligi (LDH), Nice mahkemesinin yasağı destekleyen kararını temyize götürdü. Fransa Yüksek Mahkemesi'nin vereceği karar ülkenin diğer yerlerindeki haşema yasağı açısından da önemli olacak.

Nice’teki yerel mahkeme, Villeneuve-Loubet kasabasındaki yasağın "kamu düzeni açısından gerekli ve önemli" olduğu hükmünde bulunmuştu.