Google+

Arama formu

Gaziantep Karkamış Arkeopark 2018’de ziyarete açılıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Karkamış Antik Kenti Arkeoparkı'nın 12 Mayıs 2018 tarihinde açılacağını beyan etti. Gaziantep ziyareti kapsamında, M.Ö. 13. yüzyılda Hitit İmparatorluğu'nun bir eyalet krallığı başkenti hâlinde olan Karkamış Antik Kenti ve burada yürütülen kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Bakan Avcı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'le birlikte düzenledikleri basın toplantısında, Karkamış Antik Kenti Arkeoparkı'nın, mevsim koşulları ve kazı ekibinin tavsiyeleri doğrultusunda, 12 Mayıs 2018 tarihinde ziyarete açılacağını kaydetti. Bakan Avcı açıklamasında şunları söyledi: "Ben şimdiden Karkamış Arkeoparkı'nın dünya kültürüne hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Bu bir dünya ve insanlık mirası. İnsanlık mirasına nasıl sahip çıkılacağını, bu mirasın, ait olduğu topraklarda nasıl daha güzel olduğunu bu parkta inşallah tüm dünyaya göstermiş olacağız."

Gaziantep Karkamış Arkeopark 2018’de ziyarete açılıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin de Gaziantep Belediyesi'nin Karkamış kazı çalışmalarına her türlü desteği verdiğini söyleyerek, Karkamış ekibi için kazıevi ve arkeolojik araştırma merkezinin inşasının tamamlandığını belirtti.

Dünyanın en önemli arkeolojik kentlerinden biri sayılan Karkamış’taki antik kazıların yedinci sezonu, Türk-İtalyan ekip tarafından kısa bir süre içerisinde tamamlanacak. 2017 yılı içerisinde elde edilen buluntular arasında en önemlisi, M.Ö. 13. yüzyılda Hitit İmparatorluğu’nun bir eyalet krallığı başkenti hâlinde olan Karkamış’taki bir sarayı. Bu sarayda bulunan çok sayıdaki mühür baskısı, Hitit Sarayı hakkında emsalsiz detaylar sağlamış durumda. Ayrıca Demir Çağı’ndan kalma olağanüstü eserler, mezarlar ve mühürler de bu sene ortaya çıkarılan buluntuların arasında.