Google+

Arama formu

Göbeklitepe'de dünyanın en eski kafatası parçaları bulundu

Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’de devam etmekte olan kazı çalışmaları sırasında, parçalanmış hâlde binlerce insan kemiği bulunduğu açıklandı. Üzerinde oluk izlerinin, deliklerin veya aşıboyası izlerinin bulunduğu kafatası parçaları da buluntuların arasında.

Science Advances kaynağından Arkeofili'nin aktardığı makaleye göre, bulunan üç yetişkin kafatası parçasının üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, bunların derilerinin yüzülerek etlerinden arındırıldığı ve çakmaktaşı kullanılarak kemiklere oyuklar açıldığı belirlendi. Eldeki bulgulara göre, kasların kemiğe bağlandığı noktalarda, kemiklerin üzerinde kazımadan kaynaklanan çok sayıda çizik bulunması, kafataslarını etlerinden arındırmanın sanıldığı kadar kolay bir iş olmadığını gösteriyor.

Göbeklitepe'de dünyanın en eski kafatası parçaları bulundu

Kasten bırakıldıkları düşünülen işaretlerin, kafataslarında kazara kalmış izlerden net bir şekilde farklılık gösterdiği belirtildi. Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü'nden Julia Gresky, bu üç kafatasındaki kazıma izlerinin kasten yapıldığının açıkça anlaşılabildiğini, kemiklerin üzerlerinde çok derin izler bıraktıklarını söyledi. Gresky’e göre, 11.000 yıl öncesine tarihlenen Göbeklitepe’de bulunan bu üç kafatası parçası, dünya üzerinde bilinen en eski oyulmuş kafatası kalıntıları durumunda.