Google+

Arama formu

Irak’taki son Amerikan askerleri de dün sabah 07.38’de ülkeden ayrıldı. 100 araçlık son konvoyun geçtiği yolu aşiret liderleri korudu.

Dokuz yıllık savaşın ardından Irak’ta kalan son 500 Amerikan askerini taşıyan 100 tane zırhlı araç yerel saatle 07.38’de sınırdan geçerek Kuveyt’e girdi. ABD Başkanı Barack Obama’nın Irak’tan çekilme politikasının son adımı olan konvoyun geçtiği 350 kilometrelik yolu kontrol eden şeyhlere ‘güvenliği sağlamaları’ için ayda 100 bin dolar ödeme yapıldı. “İstikrarlı ve egemen bir Irak” bıraktıklarını iddia eden Amerikalıların yerel güvenlik güçleri yerine aşiretlere başvurması dikkat çekti.

Kuveyt’te bekleyecekler
Kuveyt’teki üslerde 4 bine yakın Amerikan askeri olağanüstü durumlarda ‘Irak’a acil müdahale’ için hazır bekletilecek. Tarihi çekilmenin ardından dikkatler artık yüzbinlerce Iraklının canına mal olan ve 4 bin 500’ü aşkın Amerikan askerinin öldüğü savaşın şekillendirdiği Irak’ın geleceğine çevrildi. Bağdatlı Abbas Cafer “ABD’yi düşünmüyoruz. Elektrik kesintilerini, nasıl benzin alacağımızı, günlük sorunlarımızı düşünüyoruz. Bizi kaos içinde bıraktılar” derken mezhepsel çekişmelerin kıskacındaki Irak hükümetinin ve hava kuvvetleri teşkilatından yoksun ordunun ülkenin kontrolünde ne kadar başarılı olacakları büyük bir soru işareti.

Kırılgan hükümet
Iraklılar arkasında kanlı bir bilanço bırakan işgalin bitişiyle buruk bir sevinç yaşarken 2006-2007 arasında binlerce kişinin ölümüne neden olan mezhep çatışmalarının hortlaması ciddi bir tehdit oluşturuyor. Başbakan Nuri El Maliki’nin Şii, Sünni ve Kürtler arasındaki hassas güç dengelerine dayanan hükümeti ‘kırılgan’ olarak nitelendiriliyor. Üstüne üstlük 2003’te Saddam Hüseyin’in devrilmesinin sağlayacağı vaat edilen demokrasi ve özgürlük Irak’ın siyasi hayatında pek görülemiyor. En son örnek Maliki’nin kendisi için bir televizyon kanalında “Saddam’dan beter” diyen yardımcısı Salih El Mutlak’ın meclisten atılması için diğer vekillere çağrı yapmasıyla yaşandı.

İstihbaratı olmayan ordu
Irak’ın gündemindeki en önemli sorulardan biri de sınırların güvenliğinin nasıl sağlanacağı. Ortadoğu’da dengelerin değiştiği bir dönemde 900 bin kişilik Irak ordusu; bağımsız bir hava kuvvetlerinden, donanmadan ve istihbarat örgütünden mahrum. NATO’nun Iraklı güvenlik güçlerini eğitme programı ise Washington ve Bağdat arasında anlaşmazlık yüzünden çöktü. İşgal sırasında sayısız insan hakları ihlaline, işkenceye imza atmış özel güvenlik şirketlerine bağlı 5 bine yakın personelin Irak’ta hangi kurallara bağlı olarak çalışacağının belirlenmemiş olması da belirsizliği arttırıyor.

Mangal partisi yaptılar
Kuveyt’e giden askerlerin Irak’tan ayrılmadan önceki son icraatları özel soslarla mangal keyfi yapmak oldu.

Kaynak: www.milliyet.com.tr