Google+

Arama formu

Gösteriler Kiev'i aştı

Muhalefet ve hükümet arasındaki siyasi görüşmelerin sonuçsuz kaldığı Ukrayna'da başkent Kiev'deki gösteriler ülke geneline yayıldı. Farklı illerde protestocular valiliklere doğru yürüyor. Kiev'de ise Tarım Bakanlığı'na girip içerde barikat kuran eylemciler 'Çok üşüdük. Binaya ısınmak için girdik' dedi.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de adeta bir meydan savaşını andıran protestolar ülkenin diğer kentlerine de yayılmaya başladı. Özellikle ülkenin batı şehirlerinde geniş çaplı gösteriler düzenleyen protestocular valileklere ve diğer kamu binalarına doğru yürüyor. Ülkenin batısındaki Ternopol, Çerkasi ve Rovno şehirlerinde toplanan binlerce gösterici, akşam saatlerinde Bölge Valiliklerine doğru topluca yürüyüşe geçti.

Göstericilerin Ternopol ve Rovno şehirlerindeki bölge valilikleri binalarını tamamen işgal ettikleri, Çerkasi'de ise polisle göstericiler arasında olaylar çıktığı bildirildi. Başkent Kiev'in merkezindeki olaylar ise hız kesmiyor. Bağımsızlık Meydanı'nda üs kuran eylemciler Tarım Bakanlığı binasını işgal etti.

DÖRT SAAT GÖRÜŞTÜLER

Gösteriler, Kreşçatik Caddesi üzerindeki bakanlık binasına giriş kapısındaki camları kırarak girdi. İçeriden barikat kuran eylemciler adına yapılan açıklamada, binaya ısınma amacıyla girildiği, bakanlık odalarının kapılarının mühürlendiği ve eşyalara herhangi bir zarar verilmediği bildirildi. Binanın bir kısmında tıbbi müdahale için merkez oluşturulacağı da kaydedildi. Öte yandan, önceki akşam 4 saat süren toplantıda bir araya gelen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ve muhalefet liderleri, bir sonuca varamadı.

'HAYAL KIRIKLIĞI İÇİNDEYİZ'

Görüşmeden sonra açıklama yapan muhalefetteki Batkivşçina (Vatan) Partisi lideri Arseny Yatsenyuk, 'Biz kan dökülmesini durdurmak istiyoruz. Bunu başarma olasılığımız çok yüksek' diye konuştu. Muhalefetteki UDAR (Darbe) Partisi lideri Vitaliy Kliçko da Devlet Başkanı ile krizden çıkış için görüşmeler yapıldığını ancak hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi.

KLİÇKO: ZAMAN KAZANIYORLAR

Eski dünya boks şampiyonu Kliçko, tepkisini 'Elde edebildiğimiz tek şey, herhangi bir sonucun çıkmaması. Eğer direniş olmazsa, şiddet durursa tutukluları serbest bırakmaya hazırız dediler. Onlarla barış yapmak elini ısıran köpeğe ısırma demekle aynı. Zaman kazanıyorlar' sözleriyle ifade etti. Önceki gün Bağımsızlık Meydanı'ndaki protestocuları ziyaret eden Kliçko, hükümet tarafından taleplerinin karşılanmaması halinde Kiev'deki göstericileri saldırıya geçireceğini söylemişti.

BAŞBAKAN: GERİ ADIM YOK

Gelişmelerle ilgili olarak Davos'tan açıklama yapan Başbakan Nikolay Azarov ise, hükümetin ancak parlamentonun kararı ile istifa edeceğini söyledi ve yaşananları darbe girişimi olarak nitelendirdi. Hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık müzakerelerinden vazgeçmesi üzerine kasım ayından beri gösterilere sahne olan Ukrayna'da şimdiye kadar 300'e yakın polis memuru ile yüzlerce gösterici yaralandı ve 5 gösterici yaşamını yitirdi.
 

Gösteriler Kiev'i aştı

ABD'den kritik telefon

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'i arayarak başkent Kiev'de 5 kişinin öldüğü ve 300 kadarıın yaralandığı protestolarda, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki şiddetli gerilimin bir an önce giderilmesi çağrısında bulundu.

Papazlardan itidal çağrısı

Başkent Kiev'in Bağımsızlık Meydanı'nda göstericilerin kurduğu barikat ile polisin Parlamento binasına giden cadde üzerinde oluşturduğu hat arasındaki boşluğa gelen Katolik ve Protestan din adamları, her iki tarafa da itidal çağrısında bulundu. Burada uzun süre kalan papazlar sessizce dua etti.
 

Gösteriler Kiev'i aştı-1

Yabancı mermi iddiası

Ukrayna İçişleri Bakanlığı'ndan Kiev'de yaşanan 5 ölümle ilgili ilk açıklama yapıldı. Açıklamada, 'Ateşli silahla vurulan göstericiler, polis envanterinde bulunmayan mermilerle öldürüldü' denildi.

Çırılçıplak yürüttüler

Kiev'deki gösterilerde polisin bir eylemciyi yakaladıktan sonra çırılçıplak soyması ve ardından karda uzun süre yürütmesi tepkilere yol açtı.

haber10