Google+

Arama formu

Gürcistan Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat için gerekli kriterleri yerine getirdi

Fransa'nın Strasbourg kentinde devam eden Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu çalışmaları sırasında Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ile Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz bir araya geldi. Schulz, Gürcistan vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilmesi için kriterlerin yerine getirildiğini, gerekli işlemlerin yapılarak yürürlüğe konulması gerektiğini söyledi. 

Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelaşvili, Schulz ile yaptığı görüşmesinin öncesinde AP Dış İlişkiler Komitesinde düzenlenen toplantıya katıldı ve parlamenterlerin sorularını yanıtladı. Margvelaşvili, Gürcistan’ın AB ile serbest ticaret ve iş birliği anlaşması için gerekli reformları yaptığını söyleyerek, ülkesindeki tüm siyasi partilerin AB’ye dönük olumlu tavır konusunda hemfikir olduğunun altını çizdi.

Gürcistan Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat için gerekli kriterleri yerine getirdi

Toplantıda söz alan AP Dış İlişkiler Komitesi üyeleri, Gürcistan’ın tüm kriterleri yerine getirdiği ve Gürcistan vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı tanınması gerektiği yönünde görüş belirterek, bu durumun Türkiye, Kosova ve Ukrayna gibi ülkelerle yapılan görüşmelerden ayrı tutulması üzerinde birleşti.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gurcistanin-abye-vizesiz-seyahat-icin-kriterl...