Google+

Arama formu

Halk Tahrir’de yargıçlar grevde

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’ye karşı dün 200 bin kişi Tahrir Meydanı’na çıktı, polisin müdahalesinde 1 kişi öldü. İstinaf ve temyiz mahkemeleri grev kararı aldı

Mısır’da geçtiğimiz hafta kendisini dokunulmaz kılan bir kararnameye imza atan Müslüman Kardeşler kökenli Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye yönelik isyan kontrolden çıktı. Mursi’nin diyalog çağrılarına rağmen kararnamenin iptali talebiyle düzenlenen protestolar giderek büyürken dün bir kişi öldü. Ülkenin üst düzey mahkemeleri de grev kararı alırken Mursi’ye bir darbe de yakın çevresinden geldi, bir danışmanı daha istifa etti.

27 kentte protesto
Hüsnü Mübarek’i koltuğundan eden devrimin doğum yeri olan başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda toplanan protestocular önceki gün kararname iptal edilene kadar oturma eylemi yapma kararı aldı. Çadır kurarak Tahrir’de sabahlayan yüzlerce kişi, sabah saatlerinde polisin sert müdahalesi ile karşılaştı. Polis meydana göz yaşartıcı gaz bombası yağdırırken Amerikan Büyükelçiliği’ne çıkan yolda çatışma yaşandı. Göz yaşartıcı gaz nedeniyle 52 yaşındaki bir gösterici hayatını kaybetti. Ancak tüm müdahalelere rağmen Tahrir’de 200 binden fazla kişi toplandı, Mübarek’e karşı yapılan protestoları hatırlatan görüntüler oluştu.

Kahire’nin yanı sıra 27 kentte de protestolar vardı. Port Said kentinde Mursi yanlıları ve karşıtları arasında çıkan çatışmada 74 kişi yaralandı. Görgü tanıkları, her iki grup arasında taşlı ve sopalı saldırılar yaşandığını söyledi. İskenderiye, İsmailiye, Süveyş, Hurgada ve Tanta kentleri de büyük gösterilere sahne oldu.

Mursi’ye karşı yargı da tavrını sertleştirdi. Yüksek Anayasa Mahkemesi’nden yapılan açıklamada “Mursi’nin yargıyı hedef aldığı” belirtildi ve düzenleme kınandı. İstinaf ve temyiz mahkemeleri ise kınamanın yeterli olmadığını söyleyerek düzenleme iptal edilene kadar iş durdurma kararı aldı. Mursi’nin ‘demokratik değişim yardımcısı’ olarak nitelenen danışmanı Samir Morkos’un geçen hafta istifa etmesinin ardından dün bir danışmanı daha görevini bıraktı. Kararname konusunda kendisine danışılmadığını söyleyen Emad Abdülgaffur istifa ettiğini duyurdu.

Mursi, alacağı kararların yargı yoluna kapalı olması, Başsavcı Abdülmecid Mahmud’un görevden alınması, Anayasa Komisyonu’nun görev süresinin uzatılması, Mübarek döneminin yöneticileri hakkında yeniden soruşturma açılmasını kapsayan bir anayasal düzenleme yapmıştı. Kararnamede, bu düzenlemelerin değiştirilemez nitelikte olduğu belirtilmişti.

Kaynak: Milliyet