Google+

Arama formu

Hatay patlama noktasına geldi

Türkiye'nin Suriye politikası nedeniyle ekonomisi duran, selefi grupların merkezi haline getirilen, bombalı saldırılar yaşanan Hatay'da, Gezi Parkı Direnişi'nde önce Abdullah Can Cömert'in ardından da Ali İsmail Korkmaz'ın ölümü ve onlarca kişinin yaralanması toplumsal öfkeyi doruğa çıkardı.

Eylemciler, siyasi partiler ve STK’ler olayı “sivil itaatsizlik” olarak nitelendirirken, yöneticilerin olaylara sert müdahalesi ateşe benzin döküyor. Hatay’da acı ve öfke her geçen gün patlama noktasına geliyor.

Protestoların yoğun olduğu Antakya merkezdeki Armutlu Mahallesi’nde yurttaşlar, Taksim’deki palalı saldırganlar gibi burada da eylemler sırasında eli sopalı beyaz gömlekli kişilerin olaylara müdahale ettiğini anlattı. Protestoların siyasi parti veya STK’ler değil, bizzat halk tarafından yapıldığını belirten Armutlu halkı “Provokasyon yaratmak isteyenler var. ÖSO militanını bile bulup, polise teslim ettik” diyor. Sokakların gündüz bile biber gazı koktuğu Hatay’da yurttaşlar, evlerin içine bile biber gazı atıldığını, polisin kontrolsüz bir şekilde, hedef gözeterek ateş açtığını anlatıyor. Cumartesi gecesi yapılan eylemde ise 15 dakikada 50’den fazla biber gazı kapsülünün atılması her şeyi ortaya koyuyor.
 
Gündüz Caddesi psikolojik eşik

Eylemciler ise şunları anlatıyor: “Antakya’daki polisler bizlerin komşusu, arkadaşı, tanıdığı, ama kent dışından getirilen polis, gazlı ve coplu sert müdahaleyi başlattı. Gündüz Caddesi’ndeki kavşak, bizlere eşik haline getirildi. Bu psikolojik bir eşik. Onlar bizi o eşikten geçirtmiyor biz de geçmek kararındayız ve bu karar için direnmeyi sürdüreceğiz. Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük için buradayız. Onları öldüren faşist sisteme karşı buradayız. Bizim vergilerimiz biber gazı olarak, plastik mermi olarak bize geri dönüyor. Biz bu ülkenin insanı değil miyiz?”
 
Bu bir sivil itaatsizlik

ÖDP Hatay İl Başkanı Süleyman Öztürk, bunun doğrudan halk tarafından başlatılan bir sivil itaatsizlik eylemi olduğunu belirterek “Armutlu’daki olaylar halkın tepkisidir. Demokratik bir tepkidir. Hatay 2 evladını yitirdi, onlarcası yaralı. Bu ateşi Hatay halkı kendi evlerinde hissediyor. Ama devlet halkın tepkisini terörize etmeye çalışıyor ve halkın taleplerine gaz bombalarıyla karşılık veriyor. Halkın talebi katillerin bulunması. Hatay Valiliği’nin daha barışçıl, daha demokratik şekilde yaklaşması lazım. En ufak bir basın açıklamasına bile izin verilmiyor. Slogan bile devlete karşı suç sayılıyor” dedi.

Cumhuriyet