Google+

Arama formu

Hindistan’da vekiller de tecavüzle suçlanıyor

Toplu tecavüzün isyana neden olduğu Hindistan’da kadınları koruma altına alacak yasaların hazırlanması planlanıyor. Ancak bir sivil toplum kuruluşunun hazırladığı rapor, ülkede çok sayıda milletvekili hakkında kadınlara yönelik şiddet, tecavüz ve cinsel saldırı suçlamaları bulunduğunu ortaya koydu

Otobüste toplu tecavüze uğradıktan sonra haftasonu hayatını kaybeden 23 yaşındaki genç kadına yönelik saldırıya Hintlerin bu kadar çok tepki göstermesinin tek nedeni olayın vahşi bir şekilde işlenmiş olması değil: Toplum, özellikle de kadınlar, kadınlara yönelik şiddete ve ülkede her gün onlarca kadının cinsel saldırıya maruz kalmasına isyan ediyor.

Kadınlara yasal koruma
Genç kadının babasının da dile getirdiği gibi sosyal medyada suçluların asılması gerektiğine yönelik çağrıların cevap bulması bile Hindistan‘da öfkenin yatışmasını sağlamayacak. Toplumun siyasilerden ve yöneticilerden beklentisi, tecavüz vakalarının önüne geçilmesi ve kadınların daha sağlam yasalarla koruma altına alınması.

Fakat oy verilen politikacılardan kadınların güvenliğini sağlayacak yasaları çıkarması talep edilirken ortaya çıkan acı bir tablo var. Hindistan merkezli Demokratik Reformlar Birliği’nin aralık ayı raporuna göre, ulusal meclisin ya da eyalet meclislerinin şaşırtıcı sayıdaki üyesi hakkında kadınlara yönelik şiddet, tecavüz ve cinsel saldırı suçlaması bulunuyor.

Aday olduklarında biliniyordu
Rapora göre, meclis üyeleri daha adayken Hindistan’ın Seçim Komisyonu’na verdikleri yeminli yazılı ifadede kendilerine yöneltilen bu suçlamalardan bahsediyorlar. Bu da seçimler sırasında adaylara bu suçlamaların yöneltildiğinin kamuya açık bir bilgi olduğu anlamına geliyor.

Rapora göre, geçen beş yıl içinde 6 eyalet meclisi üyesi hakkında tecavüz, 36 eyalet meclisi üyesi hakkında kadınlara yönelik saldırı ya da “namus ve iffetine hakaret etme”, 2 ulusal meclis üyesi hakkında “kadının namusuna hakaret etmek” için şiddet kullanma, 27 devlet seçimleri adayı için tecavüz, 260 devlet seçimleri adayı için kadınlara yönelik şiddet suçlaması yer alıyor.

Tecavüzcü vekile linç
BM’nin Hindistan’ın “ulusal sorunu” olarak saydığı tecavüz hakkında toplumun yöneticilere bile sabrının kalmadığının bir göstergesi ise perşembe günü yaşandı. Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Assam’ın Kongre Partisi Üyesi ve bölgenin Kongre Komitesi Başkanı Bikram Singh Brahma, bir kadına tecavüz ettiği gerekçesiyle gözaltına alndıktan sonra linç edildi. Yerel televizyonlarda yer alan görüntülerde, bölgede yaşayanlar tarafından politikacının dövüldüğü ve gömleğinin yırtıldığı görülüyor.

Kaynak: Milliyet