Google+

Arama formu

‘Hindistan’ın kızı’nın artık bir adı var

Hindistan’da otobüste toplu tecavüz sonrası hayatını kaybeden genç kadının adı açıklandı. Babası basında ‘Hindistan’ın kızı’ olarak anılan genç kadınla gurur duyduğunu, saldırılardan kurtulan diğer kadınlara güç vermesi için adını açıklama kararı aldığını söyledi

Hindistan’da toplu tecavüze uğradıktan sonra hayatını kaybeden 23 yaşındaki genç kadının babası, kızının adını açıkladı. Jyoti Singh Pandev adlı kızının ülkede cinsel tacize ve aile içi şiddete karşı savaşan tüm kadınlar için cesaret kaynağı olmasını istediğini söyleyen baba, “Benim kızım yanlış hiçbir şey yapmadı, kendini savunurken öldü. Onunla gurur duyuyorum. Kızımın adı, bu saldırılardan kurtulmuş diğer kadınlara güç verecek” dedi.

Kanunlar yasaklıyor
Hindistan’daki kanunlar, tecavüz gibi suçların kurbanlarının korunması adına adlarının açıklanmaması gerektiğini belirtiyor. Genç kadının uğradığı saldırı sırasında yanında olan ve demir çubuklarla dövülen erkek arkadaşının röportaj verdiği Hint Zee News televizyon kanalına bu gerekçeyle dava açılmıştı. Geçen hafta Eğitim Bakanı Müsteşarı Shashi Tharoor da genç kadının adının tecavüz karşıtı yasaya verilebilmesi için adının açıklanması gerektiğini söylemişti. Genç kadının ailesi de bu öneriye destek verdiğini açıklamıştı.

Kanıtları yakmaya çalıştılar
Saldırıyla ilişkilendirilen zanlılar, haklarında iddia edilen suçlamaları duymak üzere bugün mahkemeye çıkacak. Dün savcı Rajiv Mohan tarafından yapılan açıklamaya göre, zanlıların giysilerinde bulunan kan lekelerinden alınan örneklere uygulanan DNA testinin sonuçları, zanlıları tecavüz kurbanı genç kadınla ilişkilendiriyor.

Savcı, zanlıların kanıtları yok etmek adına giysilerini yaktıklarını, fakat giysilerin yanık parçalarına yapılan testte de genç kadının DNA’sına rastlandığını söyledi. Yaşları 19-35 arasında değişen beş zanlının geçen hafta kadınlara yönelik cinsel şiddete karşı çıkarılan bir yasa kapsamında hızlı bir yasal süreçten geçeceği, 18 yaşından küçük olduğu iddia edilen diğer zanlının ise ayrı yargılanacağı söyleniyor.

Tecavüzden kaçmak İçİn trenden atladı
Hindistan’da tecavüz karşıtı protestolara rağmen ülkeyi utandıran kadına şiddet olayları yaşanmaya devam ediyor. Hindistan’da önceki gün 25 yaşındaki bir kadın, uğradığı cinsel tacizden kurtulmak için kendini hareket halindeki trenden attı. Hastaneye kaldırılan iki çocuk annesi kadının sağlık durumunun kritik olduğu belirtildi. Darjeeling’den Delhi’ye doğru hareket etmekte olan trende, tuvaletten çıktıktan sonra bir askerin cinsel tacizine uğrayan kadın, adamı ittirdikten sonra trenden atladı. Kafası ve bacaklarından yaralanan kadın, hastanede tedavi altına alınırken asker tutuklandı. Hindistan’da toplu ulaşım araçlarında erkeklerin genç ve yalnız kadınları hedef aldığı cinsel taciz vakaları çok sık görülmekte. Bu davranışın sebebi olarak kadınlar suçlu gösteriliyor ve saldırganlar “Tren yolu Romeoları” olarak adlandırılıyor. Geçen temmuz ayında da 19 yaşındaki bir genç kadın, dört saldırgan tarafından cinsel saldırıdan kaçtığı için trenden atılmıştı.

Kaynak: Milliyet