Google+

Arama formu

Hıristiyanlara baskın tehdidi

Suriye’de iki yıla yaklaşan isyan sürecinde Beşar Esad rejimine yakın durmaya devam eden Hıristiyan toplumu açıkça tehdit edildi

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin yayınladığı videoda ellerinde Kaleşnikoflarla yedi İslamcı militan, Hama kenti yakınlarındaki iki Hıristiyan kasabasını rejim yanlısı askerleri kovmazlarsa baskın yapmakla tehdit edildi. Gözlemevi’nin direktörü Rami Abdül Rahman tehdit edilen kasabalar olan Mharda ve El Sikilbiya’nın savaş öncesi on binlerce olan nüfusunun Nusayri ağırlıklı Tartus şehrine kaçtığını açıkladı.

‘İkİ taraf da kazanamayacak’
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün yaptığı açıklamada Moskova’nın Esad’a sığınma hakkı tanımayacağını fakat herhangi bir ülke Esad ve ailesine kucak açarsa memnuniyetle karşılayacağını açıkladı. Lavrov, Esad rejiminin kimyasal silahlarının da emniyet altında olduğunu iddia etti. Lavrov “Amerikan gizli servisinin ve bizim de sahip olduğumuz bilgilere göre silahlar bir ya da iki merkezde toplanmış durumda” dedi. Bakan Esad rejiminin de isyancıların da nihai zafer elde edemeyeceğini iddia etti.

Kaynak: Milliyet