Google+

Arama formu

Hugo Chavez Küba'da ölüm döşeğinde mi?

Küba’da 10 Haziran’da geçirdiği pelvis apsesi ameliyatının ardından sağlığı hakkında ayrıntılı bir açıklama yapılmayan ve kameraların önüne çıkmayan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in durumunun “kritik” olduğu iddia edildi.

ABD’nin Miami eyaletinde yayımlanan El Nuevo Herald gazetesi, Amerikalı istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde Chavez’in prostat kanseri tedavisi gördüğünü ve durumunun “kritik” olduğunu yazdı.
Chavez’in eşi ve kızının da apar topar Küba’ya gitmeleri bu iddiaları güçlendirdi. Fakat Venezuelalı yetkililer bu iddiaları yalanladı. Chavez’in kardeşi Adan Chavez ağabeyinin durumunun iyi olduğunu ve 10-12 gün içerisinde ülkesine döneceğini söyledi.

Chavez en son ameliyatından iki gün sonra 12 Haziran’da Venezuela devlet televizyonuna telefonla katılarak durumunun iyi olduğunu söylemişti. Fakat bunların dışında Venezuela Devlet Başkanı canlı yayında kameraların karşısına çıkmadı.

20 gün sonra ilk mesaj
Sağlık durumunun kötü olduğu iddialarını güçlendiren bir başka ayrıntı ise sosyal paylaşım sitesi twitter’ı sık kullanan Chavez’in 5 Haziran’dan sonra hiç yeni ileti yazmaması oldu. Chavez 20 günlük suskunluğunu 24 Haziran’da yazdığı “Twitter kullanıcılarım günaydın. Bugün güneş pırıl pırıl parlıyor. Birliklerimi ve canım halkımı kucaklıyorum” iletisi ile bozdu. Fakat bu girişim de dedikoduları sonlandırmaya yetmedi.

Kaynak: www.milliyet.com.tr