Google+

Arama formu

Humus’ta kaç kişi öldü?

Suriye’nin üçüncü büyük kenti Humus’ta önceki gün yaşanan olaylarda ölü sayısı insan hakları örgütleri, muhalifler ve bölge sakinleri tarafından 200’ün üzerinde olarak aktarıldı.

Böylece 4 Şubat 2012, 11 aylık isyanın en kanlı günü olarak nitelendirildi. Ancak üç saatlik saldırının sona ermesinin ardından taraf değiştiren askerlerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu üyeleri eşliğinde Humus’a giren BBC muhabiri Paul Wood, ölü sayısı konusunda çelişkiler olduğunu aktardı. Wood, “Şimdi, bağımsız ve saygın insan hakları örgütleri bölgedeki ölü sayısının 55 olduğunu söylüyor. Ancak en büyük zararın olduğu Halidiya bölgesindeki halk yıkıntıların arasından 100 ceset çıkarıldığını söylüyor, gerçek rakam ikisinin arasında olabilir” dedi. Suriyeli muhaliflerin İstanbul merkezli çatı kuruluşu Suriye Ulusal Konseyi ise kadınlar ve çocukların da aralarında bulunduğu 260 kişinin öldüğünü öne sürüyor. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi örgütü ise ölü sayısını 100’ü kadın ve çocuk olmak üzere 237 olarak vermeye devam ediyor. Örgüt, dün de 27’si asker, 6’sı taraf değiştiren asker olmak üzere 60 kişinin daha öldüğünü belirtti. Örgüt ayrıca ‘öldüğü kesinleşen’ 128 kişinin adını yayımladı. Haber ajansları AFP, AP ve Reuters ise haberlerini ‘eylemciler ve bölge sakinlerine göre 200’den fazla sivil öldü’ ifadesi ile veriyor.

İstanbul’da konsolosluğa saldırdılar

İstanbul’da Suriye Başkonsolosluğu’nun önünde toplanan 300-400 kadar Türkiye ve Suriye vatandaşı Beşar Esad rejimini protesto etti. Nişantaşı semtindeki başkonsolosluk binasına girmeye çalışan göstericileri polis göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıttı. Suriye’de muhalefeti destekleyen kesimler önceki gün de Kahire, Londra, Berlin gibi başkentlerde diplomatik misyonlara saldırmıştı.

Kaynak: milliyet.com