Google+

Arama formu

İç savaş uyarısı!

Mısırlı milyonlarca muhalif, Cumhurbaşkanı Mursi’yi devirmek için bugün Tahrir’de buluşacak. El Ezher Üniversitesi’ndeki âlimler, iç savaş uyarısında bulundu.

Mısır’da görevdeki birinci yılını dolduran Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirmek isteyen muhalifler,bugün başkent Kahire’de büyük bir gösteri yapmaya hazırlanıyor. Muhaliflerin önemli bir bölümü, yapacakları gösterilerle ordunun devreye girmesini ve Mursi’yi erken seçim taleplerini kabul etmeye zorlamasını ümit ediyor.

Mısır Cumhurbaşkanı’nı ülkeyi kötü yönetmekle suçlayan muhaliflerle Mursi’yi destekleyen Müslüman Kardeşler mensupları arasında çatışmalar yaşanmasından endişe ediliyor.

İTİDAL ÇAĞRISI
Mursi taraftarları, dün destek gösterilerine başladı. Müslüman Kardeşler’in başlattığı gösterilerin de bugün ve önümüzdeki günlerde devam etmesi bekleniyor. Mısır polisi ve ordusu da gösteriler nedeniyle günler öncesinden hazırlıklarını tamamladı.

Mısır’ın saygın dini otoritesi El Ezher Üniversitesi de dün gösteriler konusunda uyarılarda bulundu. El Ezher Yüksek Âlimler Konseyi’nden yapılan açıklamada, karşılıklı çatışmaların yaşanmasından Mısır’ın iç savaşa sürüklenmesinden endişe duyulduğu ifade edildi.

Açıklamada “İç savaşa sürüklenmemek için ihtiyatlı olunmalı” denilerek son günlerde suç çeteleri tarafından camilere saldırıların düzenlendiği, Mursi taraftarı 5 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Mısır ordusu da her iki tarafa da “itidal” çağrısı yaparak olayların kontrolden çıkması ihtimaline karşı duruma müdahale edebileceğini açıkladı.

Mynet