Google+

Arama formu

İlk kez bir Tük kadın, Atlantik Okyanusu’nu tek başına yelkenli teknesiyle geçecek

İlk kez bir Türk kadını olarak Atlantik Okyanusu’nu tek başına yelkenli teknesiyle geçmek üzere 8 Haziran’da yola çıkan ve bu yolculuğuyla Darüşşafaka’da eğitim gören, babası veya annesi hayatta olmayan 10 kız öğrencinin 10 yıllık eğitimi için bağış toplamayı hedefleyen amatör denizci Dilek Ergül İspanya’ya vardı.  
 
Denizci bir aileden gelen Dilek Ergül, Atlantik Okyanusu’nu 9 metrelik yelkenli teknesi Symina ile tek başına geçerek bir ilke imza atacak. West İstanbul Marina’dan 8 Haziran Pazar günü deniz açılan Ergül, bir yılı aşkın süre devam edecek bu yolculukla bir yandan çocukluk hayalini gerçekleştirmeyi diğer yandan da Darüşşafaka’da okuyan 10 kız öğrencinin 10 yıllık eğitim gideri olan 1 milyon TL’yi toplamayı amaçlıyor. Ergül’ün amacı onların da hayallerini gerçekleştirebilmesi ve ileride kendi okyanuslarını geçebilmesi. Rotasının ilk bölümünde İspanya’ya varan Dilek Ergül ve Symina sayesinde burs havuzunda 2 ayda 75 bin TL bağış toplandı.
 
Dilek Ergül’ün teknesi Symina’nın yelkenini doldurarak rüzgâr olmak isteyen; kız öğrencilerin kaliteli eğitim alarak kendi hayallerini gerçekleştirebilmesi için kampanyaya destek vermek isteyen hayırseverler, www.darussafaka.org adresindeki online bağış sayfasından “Rota Atlantik Bağış Fonu” bağış türünü seçerek bağış yapılabilirler. Ayrıca “Rota Atlantik Bağış Fonu”na 5.000 TL ve üzeri bir bağış yaparak isim ve kurum logosunu Symina’nın gövdesine yazdırabilirler.
 
Şu anda İspanya’da bulunan Ergül, yolculuğunun ilk 3-4 ayının hem teknelerle kendisine eşlik etmek ya da ziyaret etmek isteyenler için hem de video-fotoğraf çekimleri ve röportajlar için uygun bir zaman olduğunu özellikle vurguluyor.
 
Okyanusa açıldığında Kanarya Adaları’na doğru bir rota izlemeyi planlayan Ergül, Eylül-ekim aylarında, Ticaret Rüzgârları’nı Yeşil Burun Adaları’nda beklemesi gerektiğini ve okyanusun karşı tarafına Barbados’a Aralık ayında ya da yeni yılın ilk ayında geçeceğini vurguluyor. Başka bir ifadeyle yeni yıla ya okyanusun ortasında ya da Karayip Adaları’nda gireceğini tahmin ediyor.
 

İlk kez bir Tük kadın, Atlantik Okyanusu’nu tek başına yelkenli teknesiyle geçecek