Google+

Arama formu

İngiltere rüşvet skandalı ile sarsılıyor

İngiliz medyası telekulak skandalı ile patlak veren gazeteci tutuklamaları ile sarsılıyor.

İngiltere’nin en çok okunan tabloid gazetelerinden The Sun gazetesinin beş kıdemli muhabiri polis ve devlet çalışanlarına rüşvet verdiği gerekçesiyle tutuklandı.

Tutuklamaların ardından Londra’ya hareket eden gazetenin ABD’li patron Rupert Murdoch, gazetenin yayınının durdurulmayacağını açıkladı.

Telekulak skandalı soruşturması kapsamında aralarında gazetenin genel yayın yönetmeni yardımcısının da bulunduğu beş gazeteci bugün gözaltına alındı.

‘GAZETECİNDEN POLİSE RÜŞVET’
Yaklaşık iki hafta önce dört gazetecinin gözaltına alındığı olaylarla daha da büyüyen skandalda, gazetecilerin haber sağlamak için polise ve devlet çalışanlarına yasa dışı ödemeler yaptıkları iddia ediliyor.

Gözaltıların ardından açıklama yapan Rupert Murdoch, The Sun gazetesinin yayınlanmaya devam edeceğini belirtirken, gazeteden bir kaynak ise gazetenin tamamiyle kapatılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Tutuklananlar arasında gazetenin genel yayın yönetmeni yardımcısı Geoff Webster, fotoğraf editörü John Edwards, istihbarat şefi John Key, dış haberler muhabiri Nick Parker ile muhabir John Sturgis bulunuyor.

İki hafta önceki baskınla birlikte tutuklanan gazetecilerin sayısı 10’a çıktı.
Elveden Operasyonu adı verilen soruşturmalar kapsamında The Sun ve News of the World gazetelerinden yaklaşık 300 milyon kişisel e mail mesajı ele geçirildi.

Geçtiğimiz yıl patlak veren telekulak skandalı dolayısıyla İngiltere’nin en eski gazetesi ‘News of the World’ 168 yıllık yayın hayatına geçen temmuz ayında son vermişti.

Kaynak: milliyet.com