Google+

Arama formu

İngiltere'ye AB Resti

İngiltere Başbakanı Cameron’ın AB üyeliğinden çıkma restine karşı tepkiler büyüyor. Avrupa liderleri Cameron’ı şımarıklıkla suçlayacak kadar sert ifadelerde bulunuyor. Avrupa Birliği’nde reform yapılmaması durumunda üyeliği referanduma götüreceğini söyleyen İngiltere Başbakanı David Cameron’a yönelik tepkiler çığ gibi büyüyor. Avrupa liderleri sert eleştirilerde bulunurken Cameron da geri adım atmıyor.

İngiltere’nin AB’de kalmasını istediğini, ancak Cameron’ın birçok isteğinin kabul edilemez olduğunu belirten Almanya Şansölyesi Angela Merkel, İsviçre’nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptıkları ikili görüşmenin ardından “David Cameron’a rekabetçiliğe yönelmesi gerektiğini söyledim” dedi. Ancak diğer Avrupa liderleri Merkel kadar ılımlı davranmadı.
Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, Cameron’ı ‘şımarıklık yapmakla’ suçlayarak “İngiltere, Avrupa’daki konumunu değiştirdi. Almanya ve Fransa gibi AB’nin doğal üyesi olan üçlünün bir üyesiyken şimdi aptalca bir şey yapması engellenmesi gereken özel ihtiyaçları olan bir devlet konumuna düştü” dedi.
 
Hollanda Başbakanı Mark Rutte de “AB olmadan İngiltere sadece Atlantik Okyanusu’nun ortasındaki bir ada olur, ABD ile Avrupa’nın ortalarında bir yerlerdeki bir ada...” diye konuştu. Rutte’nin sert sözlerine rağmen anketler kendi halkının da üyeliği referanduma götürmek istediğini gösteriyor. Maurice de Hond adlı araştırma şirketinin, İngiltere Başbakanı Cameron’ın AB üyeliği konusundaki sözleri üzerine yaptığı araştırmaya göre, Hollandalıların yaklaşık yüzde 52’si bu konuda referandum yapılmasını istiyor. Yüzde 35’i ise üyelikten ayrılmayı savunuyor.
Ülkede 12 Eylül 2012’de yapılan erken genel seçimde stratejisini AB karşıtlığı üzerine kuran aşırı sağcı Geert Wilders’in partisi Hollanda’nın üyelikten bir an önce ayrılmasını istiyor. Wilders, İngiltere Başbakanı’nın önerisiden sonra Hollanda’da referandum yapılması gerektiğini dile getirmişti.
 
Kaynak: Milliyet