Google+

Arama formu

Irak'ta binlerce kişi gösteri yapıyor

Irak’ın başkenti Bağdat’ta binlerce kişi yolsuzlukla mücadele edilmesi, devlet kurumlarında düzenleme yapılması ve teröristlerin cezalandırılması talebiyle gösteri düzenledi.

Başbakan Nuri El Maliki’nin şubat ayının sonunda başlayan gösteriler üzerine bakanlara ve mahalli idarelere tanıdığı 100 günlük sürenin dolması üzerine bugün başta Bağdat olmak üzere Irak’ın birçok kentinde gösteriler yapıldı.

Bağdat’ın merkezindeki Tahrir Meydanında düzenlenen gösteriye katılan binlerce kişi, yolsuzlukla mücadele edilmesini, devlet kurumlarında düzenlemelerin yapılmasını, suçsuz tutukluların serbest bırakılmasını ve teröristlerin cezalandırılmasını talep etti.

Göstericiler, üzerlerinde "Halk düzenleme ve değişim istiyor", "Caniler, Tahrir Meydanında asılsın", "Iraklıların kanını akıtmayanlarla barışa evet" yazılı afiş ve pankartlar taşıdı.

Bu arada, Tahrir Meydanındaki gösteride göstericilerin farklı talepleri üzerine iki grup arasında arbede yaşandı. Bir grup siyasi düzenleme, yolsuzluklarla mücadele edilmesini talep ederken Başbakan Maliki’yi destekleyen diğer bir grup ise teröristlerin hemen cezalandırılmasını istedi.

Gösteriye katılan Faruk Baban, canilerin, katillerin, yolsuzluk yapanların yargılanmasını ve siyasi düzenlemelerin yapılmasını istediklerini söyledi. Baban, talepleri yerine getirilene kadar gösteri düzenleyeceklerini dile getirdi.

Kaynak: www.milliyet.com.tr