Google+

Arama formu

İran: ABD bize söz söyleyecek konumda değil

ABD ve İran'ın 'Hürmüz Boğazı' konusundaki karşılıklı tehditleri devam ediyor. İranlı komutan, "ABD Hürmüz Boğazı konusunda İran’a ne yapması gerektiğini söyleyecek konumda değil" dedi.

Basra Körfezi'nde sular ısınıyor. İran’ın Batı bize petrol ambargosu uygularsa Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehditinin ardından ABD, petrol geçişinde herhangi bir engellemeye izin verilmeyeceğini açıklaması gelmişti. ABD'nin bu çıkışına İran'dan yanıt gecikmedi.

İranlı yetkili Hüseyin Selami, ABD, İran'a Hürmüz konusunda ne yapması gerektiğini söyleyecek konumda değil" dedi.

HÜRMÜZ'Ü KAPATIRIZ TEHDİDİ
Selami, İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV'ye yaptığı açıklamada, "herhangi bir tehdidin, tehditle karşılık bulacağını" belirterek, "İran'ın hayati öneme sahip çıkarları herhangi bir biçimde baltalanırsa, stratejik tedbirlerimizden vazgeçmeyiz" dedi. Selami, ABD'nin Hürmüz Boğazı konusunda ne yapmaları gerektiğini söyleyecek konumda olmadığını kaydetti.

'ASLA KAPATTIRMAYIZ'
İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari, dün İran'ın gerekli görmesi durumunda Hürmüz Boğazı'nı kapatabileceğini açıklamıştı. Seyyari, dünya petrol ticaretinin yüzde 40'ının geçtiği Hürmüz Boğazı'nı kapatmanın "İran için bir bardak su içmekten daha kolay olduğunu" söylemişti.

Ortadoğu'da 2. Dünya Savaşı'ndan beri Basra Körfezi'nde görevli ABD Deniz Kuvvetleri 5. Filosu ise Umman Denizi'ne açılan Hürmüz Boğazı'nın kapatılmasına asla izin verilmeyeceğini bildirmişti.

Kaynak: ntvmsnbc.com