Google+

Arama formu

İran’da muhalefete seri tecavüz iddiası

İranlı siyasi tutuklular, hükümetin kendilerine tecavüz etmeleri için hapishanelerdeki suçlulara prezervatif dağıttığını öne sürdü.

İran’da yaz aylarının gelmesiyle din polisi de harekete geçti. 70 bin polis kadınların kılık kıyafetini kontrol altına almak için sokaklarda... Bu yıl bol baş örtüsüyle birlikte erkeklerin havalı saç modelleri de yasak.

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan korkunç iddia tutukluların yazdığı mektupların hapishane dışına sızdırılmasıyla ortaya çıktı. İran İslami Katılım Cephesi üyesi Mehdi Mahmudiyan dahil birçok siyasi tutuklunun yazdıkları, muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi’nin internet sitesi “Kaleme.com”da yayımlandı.

Mahmudiyan mektubunda, “Genç ve zayıflar hedef alınıyor. Bir genç gecede 7 kez tecavüze uğradı. Mahkumlar bu gençleri birbirlerine kiralayıp para kazanıyor” diye yazdı. Tecavüzleri kolaylaştırmak için siyasi tutukluların, adi suçlularla aynı koğuşa yerleştirildikleri iddia edildi. Diğer yandan ülkenin tanınmış muhaliflerinden oluşan 26 tutuklu, izleme örgütlerine İstihbarat Bakanlığı ve Devrim Muhafızları’nın mahkumlara cinsel taciz uyguladığına dair bir mektup yazdı. İranlı yetkililer ise iddiaları reddediyor.

Kaynak: www.milliyet.com.tr