Google+

Arama formu

İran'dan Rumlara şok destek!

Tahran yönetiminden Kıbrıs Rum Kesimi ve Avrupa Birliği ile ilgili yapılan açıklama şok etkisi yarattı...

Tahran'dan Kıbrıs Rum Kesimi’nin 2012 yılının ikinci döneminde başlayacak olan AB dönem başkanlığına destek geldi.
Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Kıbrıs Rum Kesimi’nin önümüzdeki yıl başlayacak dönem başkanlığını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Velayeti, Rum Kesimi’nin dönem başkanlığının AB ile İran arasındaki ilişkilerin gelişmesi için iyi bir fırsat oluşturacağını söyledi. İran Dışişleri Bakanı, Tahran’ın Rum Kesimi’yle enerji, eğitim, turizm ve ulaştırma alanlarında ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu bildirdi.

Türkiye'ye de nükleer santral teklifi
İran, Türkiye’ye nükleer teknoloji alanında destek vermeye hazır olduğunu bildirdi. İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in danışmanı Muhammed Cevat Laricani, Türkiye’nin bu destekle nükleer enerji santralı yapabileceğini söyledi.
El Arabiya’nın haberine göre Laricani, "İran nükleer bilim ve teknoloji alanında oldukça ileri bir düzeye ulaştı. Biz bunu komşularımızla ve bölgedeki dost ülkelerle paylaşmaya hazırız. Türkiye yıllardır nükleer santral yapmaya çalışıyor, ancak Batılı hiçbir ülke bunu yapmaya istekli değil. Aynı şey bölgedeki Arap ülkeleri için de geçerli. Biz Nükleer Silahsızlanma Anlaşması çerçevesi içinde kalarak bu alanda işbirliğine hazırız" dedi.
İranlı yetkili, Tahran’ın Türkiye ve bölge ülkeleriyle birlikte nükleer enerji santralı kurup elektriği paylaşabileceğini söyledi. Larican, İran’ın bu konuda henüz Ankara’ya somut bir teklif götürmediğini belirterek, şu aşamada sadece bu konudaki arzularını açıkladıklarını kaydetti.

Kaynak: www.milliyet.com.tr