Google+

Arama formu

İran’ın “Şairler Kenti” Şiraz

İran’ın “Şairler Kenti” olarak bilinen Şiraz’da, bir türbenin avlusuna ölülerini gömmek için yarışan İranlılar mezar yeri için servet ödüyor.

“12 İmam”dan biri olan Musa Kazım’ın torunu Ali bin Hamza’nın türbesinin avlusu mezarlarla dolu… Ziyaretçiler, çekinerek girdiği avludaki mezarların arasında geçerek türbeye ulaşıyor. İranlı zenginler bu türbenin avlusunda mezar yeri satın almak için birbiriyle adeta yarışırken, mezar yerleri 1000-5000 dolar arasında değişiyor.

30 yıldır avluya defnedilen mezarların sayısı 150’yi geçmiş durumda… Bazı ziyaretçiler mezarların üstüne basarak türbeye ulaşırken, bazıları ise mezarlara basmamak için özel bir hassasiyet gösteriyor. Türbenin içi ise küçük aynalarla kaplı… Işığı daha iyi yansıtması için kullanılan aynalar, türbeye ayrı bir ahenk katıyor. Kadınları girişte karşılayan görevli, özel bir çarşaf vererek türbeye alıyor. Kadınlar ve erkekler ayrı kapılardan girerek türbeyi ziyaret ediyor.

İRAN’IN TİCARETİ PAZARLARDA DEVAM EDİYOR

İstanbul’da Kapalıçarşı, Urfa’da Attar Pazarı ve Gümrük Hanı gibi çarşıların bir benzeri İran’ın tüm kentlerinde var. Şiraz’da bulunan Vekil Pazar, yanında bulunan caminin adıyla özdeşleşmiş. İran halıları, İran’da üretilen safran bu pazarda alıcı buluyor. Pazarda 1 kilometrekarelik alan içinde yaklaşık 500 dükkân yer alıyor. İran’a özgü malların satıldığı pazarda Çin’den gelen ucuz hediyelik eşyalar da turistlerin beğenisine sunulmuş. Özellikle Perspolis’in küçük figürleri, magnetler Vekil Pazar’da en çok satılan ürünler…

İREM BAHÇESİ ŞİRAZ’A AYRI BİR HAVA KATIYOR

Cennet bahçesi olarak tanımlanan İrem Bahçesi şehrin göbeğinde önemli bir yer tutuyor. Birbirinden değişik meyvelerin olduğu bahçenin bakımı için günde 80 kişi çalışıyor. İranlı kadınlar bahçenin tenha köşesinde sabah sporu yaparken, portakal ve dünyanın birçok yerinden getirilen güller de bahçeye ayrı bir hava veriyor. Kentin kokusunu değiştiren İrem Bahçesi’nin yanında Kur’an-ı 14 farklı şekilde kıraat eden Hafız’ın türbesi de ziyaretçilerin uğrak mekânı… Hafız’ın türbesi her gün yerli ve yabancı yüzlerce turistin akınına uğruyor.

THY İRANLILARI TÜRKİYE’YE TAŞIYOR

İranlılar gezmeyi seviyor. Haftada 5 sefer düzenleyen Türk Hava Yolları, 1 yılda 15 bin yolcuyu Şiraz’dan İstanbul’a taşımış. İranlılar düşük gelirlerine rağmen, gerek İran içinde gerekse İran dışında yılda 3-5 kez gezi planlıyor.

THY Şiraz Bölge Müdürü Mehmet Alagöz, 3 yıldır Şiraz’da görev yaptığını belirterek: “Seferlerimiz başlamadan önce Şiraz’a geldim. Hazırlıkları tamamladıktan sonra haftada 4 seferle Şiraz-İstanbul seferini başlattık. Şimdi haftada 5 sefer düzenliyoruz. Bu süre zarfında hem Şiraz’ı hem İstanbul’u tanıttık. Bu bölgeye yakın kentlerden İstanbul’a giden çok yolcumuz var. İstanbul seferi başlamadan önce Dubai ve Bangkok’a daha fazla yolcu gidiyordu. THY, İstanbul seferlerini başlattıktan sonra en fazla yolcu İstanbul’a gidiyor. THY, Şiraz yolcularına 50 kg bagaj hakkı verdi. Çok önemli bir oran bu... 4 kişi gittiği zaman, kargodan daha ucuza gidip geliyorlar” diye konuştu.

Şiraz Şehir Meclisi, Şiraz’ın tanıtımından dolayı Türk Hava Yolları’na ve Bölge Müdürü Mehmet Alagöz’e plaket verdi.

PERSEPOLİS AYRI BİR ŞEHİR

Persler ve Medlerin birlikte kurduğu İran’ın en büyük ve en eski kenti Perspolis, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Yüzyıllarca toprak altında kaldığından, birçok yapıt sağlam şekilde günümüze kadar gelmiş durumda... 1953 yılında kazı çalışmalarında bir bölümü toprak altından çıkarılarak turizme açılan Persepolis, UNESCO Dünya Kültür Mirası tarafından korunmakta… Şiraz'a 65 kilometre uzaklıkta olan Persepolis Antik Kenti görülmeye değer…
 

İran’ın “Şairler Kenti” Şiraz

(Kaynak: Muhammed Taşçılar - sanliurfa.com)