Google+

Arama formu

İspanya da gidici gibi...

Önce Yunanistan ardından İtalya, şimdi de İspanya için tehlike çanları çalıyor. Borçlanma faizi yüzde 7 ile 14 yılın en yüksek seviyesinde olan ülkenin iflas etme ihtimali de hızla yükseliyor.

Borç krizinin büyük ülkelere sıçramasından korkulan Avrupa'da endişe gittikçe artıyor. İtalya'nın ardından şimdi de İspanya'da faizler yükseldi ve yüzde 7'lere dayandı. Sabah'ın haberine göre 1997 yılından bu yana en yüksek düzeyi gören 2022 vadeli tahvil ihracıyla 3.56 milyar euro borçlanıldı. İhalede 3 ile 4 milyar euro arasında tahvil ihracı hedefleyen İspanya'da oluşan ortalama getiri 21 Temmuz'da yapılan 10 yıl vadeli borçlanma ihalesindeki yüzde 5.986 seviyesinden yüzde 6.975'e yükseldi. İhaleye ihracın 1.5 katı talep geldi. İhalenin ardından İspanya ile Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri arasındaki getiri farkı genişleyerek 500 baz puanı aştı ve Euro Bölgesi tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Euro ise dolar karşısında 1.3455 seviyesine kadar geriledi

CDS'LER YÜKSELDİ
İhalenin ardından İspanya'nın CDS'leri yükseldi. Olumsuz gelişmelerin ardından Fransa ve İtalya'nın beş yıllık CDS'leri de yükseldi. İspanya'nın CDS'i 23 baz puan artışla 490 baz puana kadar yükselirken, Fransa'nın beş yıllık CDS'leri 9 ba z puanlık artışla 234 baz puanlık rekor seviyeye yükseldi. İtalya'nın CDS'leri ise 15 baz puan artarak 589 baz puana yükseldi.

YUNANİSTAN 10 KATINI İSTİYOR
Yunanistan, aralıkta ihtiyacı olan 8 milyar euroyu aldıktan sonra, ocak ayında bunun 10 katı yardım istiyor. Uluslararası kreditörler ise, ardından İtalya'yı da sürükleyecek bir düzensiz temerrüt yaşanmaması için bu parayı istemeye istemeye verecekler. Yunanistan, kreditörlerin hazırladıkları 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketinin 80 milyar eurosunu peşin istiyor.

MOODY'S ALMANLARIN NOTUNU KIRDI
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Almanya'da 12 kamu bankasının notlarını düşürdüğünü açıkladı. Moody's yaptığı açıklamada, bu bankaların gerektiğinde dış destek alma ihtimalinin artık daha düşük olduğuna dikkat çekti. Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de ABD bankalarının durağan olan görünümünü aşağı çekebileceğini açıkladı.

MONTİ: İTALYA ACİL DURUMLA KARŞI KARŞIYA
İtalya Başbakanı Mario Monti parlamentodaki ilk konuşmasında İtalya'nın, Avrupa Birliği'nin geleceğini etkileyecek ciddi bir acil durum ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. Monti, güven oylaması öncesinde Senato'da yaptığı açıklamada hükümeti tarafından izlenecek politikanın üç ayağını bütçede titizlik, ekonomik büyüme ve sosyal adaletin oluşturduğunu belirtti.

Kaynak: www.milliyet.com.tr