Google+

Arama formu

İspanya ve Mısır'ın gözü Türk turistte

Akdeniz'in turizm ülkeleri ekonomik, Kuzey Afrika ülkeleri ise siyasi krizle uğraşırken Türk turistler gözbebeği oldu. İspanya, Fransa, Yunanistan ve Mısır Türk turist peşinde.

Ekonomik krizle boğuşan Avrupa ülkeleri ve siyasi karışıklıkları geride bırakan Mısır, turizmde umudunu Türk turiste bağladı. Bugüne kadar Türkiye'den turist çekmek için çaba göstermeyen Fransa, İspanya ve İtalya gibi Avrupa'nın turizm ülkeleri ekonomik krizle birlikte düşen turizm gelirlerini artırmaya yöneldi.

Sabah Gazetesi'nden Dilek Taş'ın haberine göre, yüksek harcama miktarıyla Avrupalıların ilgisini çeken Türk turistler Avrupalı turizm ofislerinin de yeni hedefi oldu. Son dönemde Türkiye'de aktif olarak pazarlama çalışmasına başlayan ülkeler arasında Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan'ın turizm ofisleri bulunuyor. Bunun yanı sıra Mısır turizm ofisi ülkedeki siyasi krizin öncesinde başladığı çalışmalara bir süre ara verdikten sonra yeniden atağa geçti. Turizm ofisleri sadece kültür turları değil Türk turistleri alternatif turizm çeşitlerini de denemeye teşvik ediyor.

İKİ GÜNDE VİZE

İspanya Turizm Ofisi kültür turlarına giden Türkleri Mayorka, Ibiza gibi tatil adalarına gitmeye teşvik ediyor. İspanyol pazarı ile çalışan Turquia acentesinin sahibi İskender Çayla, "Turizm ofisi, İspanya'daki acenteleri 400 eurodan başlayan tatiller satmaya teşvik ediyor. Bu sayede 2010'da 55 bin Türk İspanya'yı ziyaret etti" dedi. Çayla, İspanyol yetkililerin Türkiye'de vize çalışmalarını hızlandırmak için özel bir ofisle anlaşma aşamasında olduğunu bu sayede bir haftada alınan vizeleri 1-2 günde vereceğini söyledi.

AİR FRANCE, 69 EUROYA MARSİLYA'YA UÇACAK

Fransa'da Türklerin sadece Paris turlarına değil bölgenin Marsilya gibi yazlık ya da Courchevel gibi kışlık mekânlarına da turist çekmeye çalışıyor. Bölge bazında tanıtımlara başlayan Fransa'da ilk olarak Courchevel Turizm Ofisi, geçtiğimiz hafta Türkleri haftalığı 1000 TL'den başlayan fiyatlara kış tatiline gidebileceğini açıklamıştı. Bunun ardından ise Air France, Cote d'Azur sahillerine çekmek için 69 eurodan başlayan fiyatlara Marsilya uçuşlarına başladı. Air France Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs'tan sorumlu Genel Müdürü Paul Terstegge, "Türk misafirler Cote d'Azur sahillerini seviyor. Ekonomik fiyat avantajıyla onları sadece Marsilya değil Cannes, Nice gibi tüm Cote d'Azur sahillerine taşımayı hedefliyoruz" dedi. Uçuşlar karşılıklı olarak haftada dört kez yapılacak.

KOMŞU VİZEYİ KOLAYLAŞTIRAMADI

Ekonomisi batmanın eşiğine gelen Yunanistan ise Türk turisti çekmek için çalışıyor. THY'nin İstanbul ile Selanik arasında 27 Mayıs'ta başlattığı seferler üzerine Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris, "En az 30 bin Türk bu yıl Selanik'i ziyaret etti. Kente daha fazla turist gelmesini istiyoruz" dedi. Boutaris Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'na mektup yolladıklarını, günde 30-40 Türk'e verilen vize sayısını 250- 300 kişiye çıkarılması için çalıştıklarını söylemişti. Boutaris vizeyi kolaylaştırmak için İstanbul'a bir vize ofisi kurulmasının da gündemde olduğunu dile getirmişti.

"Almanya'da 2.5 gün kalıyoruz"

Alman Turizm Ofisi de Türkiye'de tanıtım çalışmaları yapıyor. Alman Turizm Ofisi'nin Türkiye temsilcisi İnci Gökçe, turizm faaliyetlerini tanıtıcı çalışmalar yaptıklarını, acenteleri özellikle kültür turlarını özendirici gezilere yönlendirdiklerini kaydetti.. 2010 yılında 1 milyon 250 bin Türk'ün Almanya'yı ziyaret ettiğini söyleyerek bunun yüzde 57'sinin turistik amaçlı ziyaretler, kalanını ise aile ziyaretleri ve iş gezilerinin oluşturduğunu söyledi. Almanya'da ortalama kalış süresinin 2.5 gün olduğunu söyleyen Gökçe, "Hessen ve Baviera en çok ziyaret dilen yerler arasında geliyor" dedi. Gökçe, vize ile ilgili "Türk turistleri çekmek için vizede de kolaylıklar getirildiğini duyuyorum" diye konuştu.

Kaynak: www.turizmdebusabah.com