Google+

Arama formu

‘İspanyol Kraliyeti’nin sonu gelebilir’

Ekonomik krizle sarsılan Avrupa’da kraliyetin rahat günleri bitti.İspanya Kralı soruşturma kıskacındayken Belçika’da Kraliçe Fabiola vergi kaçırmakla suçladı

Kral Juan Carlos’un damadı hakkındaki yolsuzluk soruşturmasında bulunan kanıtların ciddiyeti basına göre ‘İspanya Kraliyeti’ni bitirebilir’

İspanya Kralı Juan Carlos’un damadı Mayorka Dükü Inaki Urdangarin ve eski ortağı Diego Torres hakkında dolandırıcılık suçundan yürütülen soruşturmada kraliyet ailesi aleyhine yeni kanıtlara ulaşıldı. İki sene önce davanın başlamasıyla beraber iki düşmana dönüşen Urdangarin’in eski ortağı Diego Torres’in avukatları tarafından mahkemeye ulaştırılan elektronik postaların, Urdangarin’in “kamu fonunu saptırmak” suçunu işlediğini ortaya koyduğu iddia ediliyor.

Kralın sevgilisi işin içinde
Aynı zamanda Kral’ın yakın arkadaşı hatta sevgilisi olduğu iddia edilen Alman Prenses Corinna Sayn-Wittgenstein’ın da bu eylemlere dahil olduğu söyleniyor. Fransa’da yayımlanan Le Figaro gazetesi ise Torres’in ‘postaları açıklama şantajını gerçekleştirdiğini’ vurgulayarak “Corinna’nın adının geçmesi bile İspanya Kraliyeti’ni bitirebilecek güçte” yorumunu yaptı.

Carlos damadını uyardı
Urdangarin ve Torres’in Balear Adaları bölgesel yönetiminden gelen 2.3 milyon doları, iki ortağın yürüttüğü, kar amacı gütmeyen Noos Enstitüsü’ne aktardığı iddia ediliyor. Yargıçlara yakın kaynaklar, son dokuz aydır toplanan kanıtlar çerçevesinde  kralın damadı hakkında hortumculuk, dolandırıcılık, rüşvet ve belgelerde sahtecilik suçlarından dava açılacağını söylüyor.

Suçlamalardan sonra feshedilen Noos Enstitüsü’ne Balear Adaları’nda düzenlenen spor ve turizm konferanslarından gelen milyon euroluk büyük bir miktar parayı bir kısmı özel şirketi Aizoon’a aktarmak üzere çekmekle suçlanan Urdangarin’e karşı yürütülen soruşturma kapsamında 63 şirket sahibi ve yöneticisi sorgulandı.

Soruşturma sırasında suçu ortağı Torres’e atan Urdangarin’e, 2007 yılında  soruşturmanın başlayacağının ilk söylentileri ortaya çıktığında kayınpederi Kral Juan Carlos’un bu işi bırakması uyarısında bulunulduğu söyleniyor. 2002-2006 yılları arasında Noos Enstitüsü’nü yöneten Urdangarin’e yönelik yapılan araştırmalarda Kral’ın kızı Prenses Cristina sorgulanmayacak.

Kraliçe’nin maaşı kesilecek
Belçika Kraliçesi Fabiola’nın (84) servetini yakınları arasında paylaştırmak istediğinin ortaya çıkması, Başbakan Elio Di Rupo’nun tepkisini çekti. Di Rupo, dün yaptığı açıklamada ekonomik reform paketi içinde Kraliçe’nin yıllık 1 milyon doların üzerinde olan maaşının bu yıldan itibaren kesilmesinin de yer alacağını açıkladı. Sosyalist Rupo ekonomik olarak zor durumda olan ülkede Kraliçe’nin gelirinin tahtın ikinci varisi Prens Philppe’den daha fazla olmaması gerektiğini savunuyor. Kraliçe’yle Başbakan arasındaki gerginlik, Kraliçe’nin gelirini dağıtma talebiyle vergi kaçırmak istediği iddiaları üzerine tırmandı. Zira, İsveç basınında geçen çarşamba çıkan haberlere göre Kraliçe’nin Kral Baudouin’in 20 yıl önce ölümünün ardından aldığı maaşın yüzde 70’ini vergilendirmesi gerekiyor. Fakat, yasal olarak servetinin belli bir bölümünü vergiden muaf olarak yakınları ve istediği bir dernekle paylaşma hakkı bulunan Kraliçe de bu haktan yararlanmak istiyor. Kraliçe, yeni servet hesabı planıyla ilgili iddiaları reddetti.

Kaynak: Milliyet