Google+

Arama formu

İsrail: Her karış toprağımız tehdit altında

İsrail Ordu İstihbaratı Başkanı'ndan tehdit değerlendirmesi. Bugün bir konferansta konuşan İsrail Ordu İstihbaratı Başkanı Tümgeneral Aviv Kochavi, ülkesine yönelik tehdit konusunada çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

EN BÜYÜK TEHDİT İRAN
Kochavi, son yıllarda İsrail'e karşı yabancı tehditlerin arttığını belirterek en büyük tehdidin İran'dan geldiğini söyledi.İran'ın tehditlerinin altında 3 nedenin olduğunu söyleyen Kochavi, bunları; bölgesel heemonya, caydırıcılık ve bölgenin kilit aktörü olma isteği olarak sıraladı.

"İRAN 4 ATOM BOMBASI ÜRETEBİLİR"
Kochavi, nükleer silah üretme peşinde olduğunu iddia ettiği İran'ın bu hedefine yakın olduğunu da belirtti. İstihbaratı Başkanı, Tahran'ın elinde şu an 4 ton nükleer materyal olduğunu, bunun 100 kilogramının yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum olduğunu ileri sürdü. Kochavi'ye göre, bu uranyum yüzde 90 oranında zenginleştirilirse İran 4 atom bombası yapabilecek kapasiteye ulaşacak.

200 BİN ROKET BİZE ÇEVRİLMİŞ
İsrail'e yönelik tek tehditin İran olmadığını belirten Kochavi, "düşmanlarımızn elinde hiç olmadığı kadar roket var. Şu anda 200 bin roket ve füze ülkemizin her karış toprağını vurmaya hazır" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE-İRAN-SUUDİ ARABİSTAN GERLİMİ
Ortadoğu'daki siyasi gelişmelere de değinen Kochavi, Türkiye, İran ve Suudi Arabistan arasında rekabet yaşandığının altını çizdi. İran ve Suudi Arabistan arasında Basra Körfezi'nin hakimiyeti için bir çekişme yaşandığını vurgulayan Kochavi, Türkiye ve İran'ın karşılıklı olarak birbirlerine bağlı olduklarını ancak Türkiye'nin son zamanlarda İran'a karşı bazı adımlar attığını söyledi .

Kaynak: haberturk.com