Google+

Arama formu

İstanbul Akvaryumu'na büyük ilgi

22 bin metrekare inşaata kurulu olan İstanbul Akvaryum, 6 milyon 800 bin litre su hacmine, 1500 çeşit deniz canlısına ve 15 bin balığa sahip.

İstanbul Akvaryum Genel Müdürü Mehmet Sami Milli, vatandaşların akvaryuma büyük ilgi gösterdiğini belirterek, ''2,5 aylık sürede toplam 300 bin kişi tarafından ziyaret edilen akvaryumdaki hedefimiz yıl sonunda 2,5 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmak'' dedi.

Milli, muhabirine yaptığı açıklamada, 2,5 ay gibi kısa bir sürede bu rakama ulaşmalarında, akvaryumun açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın açılış konuşmasında ilk 2 günü ücretsiz, devamındaki 1 haftayı da yüzde 50 indirimli ilan etmesiyle büyük bir ziyaretçi akınına uğradıklarını ifade eden Milli, ''İlk 2 günde 50 bin, yüzde 50 indirim uyguladığımız hafta boyunca da 40 bin ziyaretçi geldi. 2,5 aylık süre içerisinde de toplam 300 bin kişi akvaryumu ziyaret etti'' dedi.

2,5 aylık süre zarfında gerçekleşen ziyaretçi sayısından ve yaptıkları fizibilite çalışmalarından yola çıktıklarını belirterek, ''Yıl sonunda 2,5 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Halihazırdaki ziyaretçi rakamlarıyla bu hedefi rahatlıkla yakalayabileceğimizi görüyoruz'' diye konuştu.
Eylül ayında okulların açılmasıyla İstanbulluların tatilden döneceğini belirten Milli, okullar ve turizm acentalarıyla yapacakları iş birlikleri sonucu ziyaretçi sayısında büyük bir artış beklediklerini söyledi.

''BALIK ÖLÜMÜ OLMADI''
Açılışın ardından bazı basın yayın organlarında yer alan haberlere değinen Milli, ''Burada balık ölümü olmadı. Bir yanlış anlaşılmaydı. Balıklar flaşlardan çok etkileniyor. O kaçınılmaz bir şey. Balıklar ölmedi, ama etkilendi tabii. O balıkları belli bir karantina süresine alıp iyileştirdikten sonra tekrar havuzlara bıraktık'' dedi

Milli, ilk günlerdeki yoğunluktan sadece balıkların etkilenmediğini, yağmur ormanlarındaki bitkilerin de zarar gördüğünü belirterek, ''Burası bir yüklemede aynı anda 5 bin kişi alabiliyor. Öyle bir izdiham oldu ki oradaki süreçleri kontrol altına alamadık. Bu haliyle yağmur ormanlarındaki bitkilerle ilgili de oldu, balıklarla ilgili de. Çünkü bizim dokunmatik tanklarımızda, ziyaretçi, balığa, yengece dokunabiliyor, yemlenmesini izleyebiliyor. Orada çok fazla yığılma olduğu zaman istenmeyen şeyler olabiliyor. Yağmur ormanlarında fazla hasar gören bitkiler için yeni siparişler verildi'' diye konuştu.

22 bin metrekare inşaata kurulu olan İstanbul Akvaryum'un, 6 milyon 800 bin litre su hacmine, 1500 çeşit deniz canlısına ve 15 bin balığa sahip olduğunu vurgulayan Milli, gezi güzargahı olarak toplam 1,2 kilometre yürüyüş yoluna sahip akvaryumda 6 bin metrekarelik gezi alanının olduğunu söyledi.
Mehmet Sami Milli, deniz canlılarının miksini yaparken ana hedef olarak 1500 çeşidi ve 15 bin balığı hedeflediklerini ifade ederek, ''Bu sayılar, ilerleyen dönemlerde daha da artacak. Danışmanların verdiği bilgiler doğrultusunda ilerliyoruz. Ona göre çeşidi artıracağız'' dedi.

''BURASI SADECE AKVARYUM DEĞİL, AYNI ZAMANDA BİR MÜZE''
İstanbul Akvaryum'da dünya şehirlerindeki diğer akvaryumların aksine neden küçük bir tünelin bulunduğunu da değerlendiren Milli, şöyle konuştu:

''Biz akvaryumun her şeyine danışmanlarla karar verdik. Yeni nesil şehir akvaryumu olarak tasarlanan projede tünel de vardı tabii. Ancak tek başına tünel yapmak buranın cazibesini artırmazdı. Dolayısıyla burası ona göre dekore edildi. Turkuazoo'yla kıyaslanmayacak kadar çok farklı temalar var. 16 farklı tema bulunuyor. Gerçek interaktif harita üzerinde dolaşıyorsunuz. Hedefimiz her alanda balığı sergilemek değil. O balık kadar, bulunduğu coğrafya hakkında da bilgi vermek. Mesela coğrafi, tarihi, kültürel bilgiler var. Özellikle Çanakkale alanında. İstanbul Akvaryum'u salt bir akvaryum değil, bir müze olarak da düşünebilirsiniz. Akvaryumlarda olmazsa olmazlardan biri bir büyük su tankının olması. Bu literatüre girebilmesi için önemli. Burada da 3 milyon 800 bin tonluk dev bir akvaryum var.''

''BALIKLARA KEK VE KURABİYE YAPIP GETİREN TEYZELER VAR
İlk haftada yaşanan izdiham sırasında pek çok enteresan olay yaşadıklarını anlatan Milli, şunları söyledi:
''Bugüne kadar o kadar inanılmaz şeyler oldu ki! Mesela, 'Yağmur ormanlarında neden yağmur yağdırıyorsunuz?' gibi bir şikayet geldi. 'Yağmur ormanları çok sıcak, lütfen klima taktırılsın' da ayrı bir istek. Açık tanklarda, vatozların kafasına pet şişeyle vuranlar oluyor. Bazıları, dünyanın en büyük kemirgeni Kapibara'nın yalnızlığına dertlenip ona eş getirmemizi öneriyor. Kimileri ona hareket etmesi için bozuk para atıyor. Bazı balıklar sadece sebzeyle besleniyor. Bu durumu gören teyzeler görevlilerin yanına gidip, 'Ama o doymaz ki' diyor. Bazı teyzeler, balıklar için evinde kek - kurabiye yapıp getiriyor. Mesela ilk hafta bir teyze vardı. Yağmur ormanlarındaki bitkileri sökmüş, yanında getirdiği içi su dolu pet şişeye koymuş evine götürecek. Meğer köklendirip evinde büyütecekmiş! Gelen bitki nereden geliyor bir sor! Kosta Rika'daki yağmur ormanlarından!''

Milli, İstanbul Akvaryum'un, bu noktada bilinirliği artırdığını belirterek, ''Bence kültür seviyesi ve bilinirlik çok artmış durumda. Belki 10 sene önce Türk insanın bundan çok daha farklı tepkileri olabilirdi. Bizim yaşadıklarımız biraz mizansen, olması gereken konular'' dedi.

''ÇOK YAKINDA DALIŞ OLACAK'
İstanbul Akvaryum'a gelen ziyaretçilerin akvaryumda dalmak isteğini kaydeden Milli, ''Dalış çok kısa bir süre sonra olacak mutlaka. Biz işletme olarak bu konuyu küratörden talep edeceğiz. O da gerekli altyapıyı sağlayacak bize. Bu belki 1-2 ayı bulur'' diye konuştu.

Kaynak: www.sabah.com.tr