Google+

Arama formu

İstanbulda 3.Havalimanı İnşaatı İçin Bölgedeki Göletler Karadeniz'e Boşaltılıyor

En kurak yazlardan birini geçiren İstanbul'da, üçüncü havaalanı inşaatı alanındaki 70 gölün suyu, kanallarla Karadeniz'e akıtılmaya başlandı. Uzmanlar, su ihtiyacının yüzde 5'inin bu sulardan karşılanabileceğini söylüyor. İSKİ'nin görüşü ise olumsuz.

İstanbul’da üçüncü havaalanı inşaatı sahasında kalan 70 gölün suyu, kanal açılarak Karadeniz ’e boşaltılıyor. Uzmanlar, kuraklık nedeniyle su sorunu yaşayan İstanbul’da bu göllerdeki suyun analizleri yapıldıktan sonra yeniden kullanılabileceğini kaydetti. Hidrojeoloji uzmanı Prof. Dr. Murat Özler, bölgedeki göllerin suyunun terfi istasyonları ile Terkos Gölü’ne taşınabileceğini ifade etti. İSKİ yetkilileri ise bölgedeki suların içme suyu olarak kullanılmasının uygun bulunmadığını belirtti.

İstanbul’un kuzeyine yapılacak olan üçüncü havaalanı projesinin çalışmaları devam ediyor. Projenin nihai Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna göre, yapılacak çalışmalarda önemli miktarda dolguya ihtiyaç olacak. Raporda, bölgedeki taş ocaklarının doldurulmasının yanı sıra su birikintilerinin de ortadan kaldırılması gerektiği kaydediliyor. Bu çerçevede alandaki göl suları kanal açılarak Karadeniz’e boşaltılmaya başlandı. Çapının 3 kilometreyi bulduğu, derinliğinin ise 50 metreyi aştığı Akpınar merası ile İmrahor arasında kalan bir gölün suyu iş makineleriyle kanal açılarak Karadeniz’e akıtılıyor.

 

İstanbulda 3.Havalimanı İnşaatı İçin Bölgedeki Göletler Karadeniz'e Boşaltılıyor

(Radikal)