Google+

Arama formu

İtalya'da yolcu gemisi karaya oturdu, facia yaşandı!

Avrupa’nın en büyük cruise firması Costa Crociere, firmaya bağlı Costa Concordia gemisinin Giglio Adası açıklarında karaya oturmasıyla ilgili resmi internet sitelerinde açıklamada bulundu.

Toplam 16 cruise gemisine sahip İtalyan firma adına yapılan açıklamada, şöyle denildi: "Firmamızı altüst eden bir trajedi. İlk düşüncemiz kurbanların ailelerine ve arkadaşlarına başsağlığı dilemek. Şu anda tüm çabamız son acil operasyona ve gemideki konuklarımızla personelimize destek vermeye odaklanmış durumda. Geminin tahliyesi için operasyon zaman kaybedilmeden başlatıldı. Geminin yan yatmaya başlamasıyla birlikte tahliye zorlaştı. Sahil Güvenlik ekipleri, Giglio Adası yönetimi ve sakinlerine kurtarma oprasyonunda gösterdikleri üstün çaba için teşekkür ederiz. Firmamız maksimum şeffaflıkla otoritelerele işbirşiğinde olup, kazanın nedeninin tespitine çalışmaktadır." Firma tarafından yolcu ve mürettebat yakınlarının iletişim kurulabilmesi kriz masası oluşturuldu ve bilgi almak isteyenlerin ücretsiz 848505050 numaralı telefonu aramaları istendi. Karaya oturan cruise gemisinde bin 500 kamara, 5 restoran, 13 bar,4 yüzme havuzu,6 bin metrekarelik spa salonu, 4D sinema salonu vardı. Gemide bin kişilik mürettabatla birlikte toplam 4 bin 231 kişi bulunuyordu.

KURTULAN TÜRK YOLCU: İKİNCİ TİTANİK FACİASININ EŞİĞİNDEN DÖNDÜK
İtalya’nın Grosseto kenti yakınındaki Giglio Adası açıklarından karaya oturan Costa Concordia isimli cruise gemisinin tahliyesinden sonra bir süre haber alınamayan geminin Türk yolcuları Filiz ailesinin en genç üyesi Egemen Filiz, "İkinci bir Titanik faciasının eşiğinden döndük" dedi.

Roma Fiumicino Havaalanı yakınındaki Hilton Oteli’ne yerleştirildiklerini belirten Egemen Filiz, telefonla DHA muhabirinin sorularını yanıtladı. Annesi Seher ve babası Hasan Filiz ile birlikte tatil niyetiyle yola çıktıklarını belirten Egemen Filiz, şöyle dedi: "Yola çıkalı birkaç saat olmuştu. Şiddetli bir sarsıntı yaşadık. Dalga sandık. Fakat gemi bir taraftan diğer tarafa yatmaya başladı. Bu arada teknik bir arıza olduğu anonsu yapıldı. Bu arada kısa süreyle elektrik kesintiei oldu. Yaklaşık yarım saat sonra tahliye anonsu yapıldı. Kaza gemide akşam yemeği verildiği saatte oldu. Bu nedenle yolcuların büyük bölümü restorant ve barlardaydı. "Bulunduğumuz bölümde çok yoğun olmamakla birlikte panik yaşandı diyebilirim. Karaya çok yakındık. İkinci bir Titanik faciasının eşiğinden dönüldü. Ben de yolcu gemilerine acentalık yaptım. Çok zor bir deneyimdi ama beni gemilerden koparmadı. Yeniden gemi yolculuğu yapabilirim." Filiz sağlık durunlarının iyi olduğunu ve büyükelçilik görevlilerinin gerekli düzenlemeleri yapmalarının ardından bir an önce Türkiye’ye dönmek istediklerini söyledi. Türk yolculardan Sırrı Tayfun Bora ve eşi Deniz Bora, Mustafa Tunççevik ve eşi Yüksel Tunççelik öğleden sonra Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’ne getirilecek. Almanya’da oturan Ajlan Barut ve Reyhan Dinç, öğle saatlerinde Almanya’ya dönecek.

Kaynak: www.milliyet.com.tr