Google+

Arama formu

İtalya’nın başbakanı kim olacak?

İtalya’da Demokrat Parti liderini seçiyor. Partinin liderinin bir sonraki başbakan olmasına kesin gözüyle bakılıyor

İtalya’da birinci parti konumundaki Demokratik Parti (PD) dün yeni liderini seçmek için sandık başına gitti. Türkiye saatiyle 21.00’de sandıkların kapanmasının ardından yayınlanan sandık çıkış anketlerine göre adayların hiçbiri yüzde 50’nin üzerinde oy alamadı ve seçim gelecek hafta yapılacak ikinci tura kaldı. PD önseçimlerinde, parti liderinin yanı sıra, büyük ihtimalle ülkenin sonraki başbakanı da belirlenmiş olacak.

PD liderliği için dün yapılan seçimlerin ilk turunda 5 aday yarıştı. Ancak esas rekabet partinin şu anki lideri Pierluigi Bersani ile Floransa Belediye Başkanı Matteo Renzi arasında geçti. Sandık çıkış anketlerine göre Bersani oyların yüzde 44.6’sını, Renzi ise yüzde 36.9’unu aldı. İki aday 2 Aralık’ta yapılacak ikinci turda bir kez daha karşı karşıya gelecek.

İtalya’nın Obaması
61 yaşındaki eski Komünist Parti’li Bersani, partinin gelenekçi kitlesinin desteğine sahipken, 37 yaşındaki Renzi İtalyan siyaset sistemini yenileme mesajı veriyor ve genç seçmene hitap ediyor. İtalya’nın yıllardır görmeye alışık olduğu klasik siyasetçi figüründen farklı bir portre çizen Renzi, giyimi, konuşma tarzı ve verdiği mesajlarla ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere’nin eski başbakanı Tony Blair’e benzetiliyor.

İtalya’da gelecek mart ayında düzenlenecek genel seçimler öncesinde yapılan anketler, PD’nin yüzde 26’lik destekle birinci parti olduğunu, komedyen Beppe Grillo’nun Beş Yıldız Hareketi’nin yüzde 21’le ikinci sırada geldiğini, eski başbakan Silvio Berlusconi’nin Özgürlükçü Halk Partisi’ninse yüzde 15’le üçüncülüğe gerilediğini gösteriyor.

Kaynak: Milliyet