Google+

Arama formu

ITB Berlin 51. kez kapılarını açtı

Dünyanın en büyük ve prestijli turizm ve ticaret fuarı ITB Berlin bugün başladı. Bu sene 51. Kez düzenlenen fuar, turizm sektörü için kritik olan yeni sezonun nasıl geçeceğine dair de önemli ipuçları veriyor. 12 Mart tarihine dek devam edecek fuara 184 farklı ülkeden yaklaşık 10 bin firma katılıyor. Bu seneki katılımcıları arasında Gezimanya ve Blogger Casting’in de olduğu ITB Berlin’in bu seneki partner ülkesi Botsvana.

ITB Berlin 51. kez kapılarını açtı

Bu yılki ana konusu “güven ve seyahat özgürlüğü” olan fuarın açılış töreninde konuşmacı olarak katılan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Almanya’ya bu başarılı fuarı bir kez daha düzenlediği için teşekkür ediyorum.  Alman dostlarımızı Türkiye’deki güzel tesislerimize bekliyoruz. 2017 turizm sezonu herkese hayırlı olsun. Birazdan fuar alanını gezeceğiz. Yalnızca Türkiye değil, diğer ülkelerin stantlarını da gezip turizmin genel durumu hakkında bilgi edineceğiz” açıklamasında bulundu.

ITB Berlin 51. kez kapılarını açtı-1

Alman Seyahat Acenteleri Birliği DRV’nin verileri 2015 senesinde 5 milyon 600 bin Alman’ın tatilini Türkiye’de yaptığını açıkladı. Son yıllarda düşüş sergileyen bu rakamın, 2017 senesinin ilk üç ayında yüzde 58 gerileme olarak kaydedilmiş durumda. DRV Başkanı Norbert Friebig Türkiye’Ye dair rezervasyon trendlerini aksi yöne çevirmenin önemine dikkat çekerken, Türk partnerlerin cezbedici tekliflerle spontane karar veren tatilcileri etkilemesini umduklarını dile getirdi.

ITB Berlin 51. kez kapılarını açtı-2

Alman Turizm Ekonomisi Birliği (BTW) Başkanı Michael Franzel ise Almanlar 2016 seyahat şampiyonluğunu yine elinde bulunduruyor. Ortalama bir Almanya vatandaşının yılda yaklaşık 20 gün seyahat ettiğini belirten Franzel, Almanların en çok deniz kıyısı ve dağlarda tatil yapmayı sevdiklerini de sözlerine ekledi.