Google+

Arama formu

İzmir turizmi için bir yenilik

Kuş gözlemcileri için önemli bir canlı olan “Tepeli Pelikanlar”ın sayıları dünyada sadece 4500 çift kaldı. Bu pelikanlardan 2500’ü kış mevsimini Türkiye’de geçiriyor. Bunların birçoğuna İzmir Kuş Cenneti ve Aydın’daki Menderes Deltası ev sahipliği yapıyor.

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği ile Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ortaç Onmuş, tepeli pelikanları korumak için harekete geçti. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ise projeye tam destek verme kararı aldı.

Dünyanın hiçbir yerinde nesli tehlike altında bir kuşun herhangi bir metropolde görülemeyeceğini söyleyen Dr. Onmuş şunları söyledi: “İzmir’de bu pelikanlar sıklıkla görülüyor çünkü bu yerler onların doğal yaşamı alanı. İzmirlilerle iç içe olmaları büyük avantaj. Amerika’da 60 milyonu aşkın kuş gözlemcisi var. İngiltere’de ise 2 milyon aile kuş gözlemciliği yapıyor. İzmir, eko turizmde böyle bir potansiyelle yeni bir alan yaratabilir”.

Dr. Onmuş, İzmir’in sahip olduğu değerin farkına varmasını ve İzmir’in bu şekilde dünyaya duyurulabileceğinin altını çizdi. Ayrıca, “Eğer İzmir’e gelen turistleri pelikanların olduğu bölgeye götürürsek kentte kalma günleri en az 1 gün uzar. Bu konaklamadan ulaşıma, gıdadan eğlence sektörüne kadar kent turizmine dev bir katkı sağlar" diye konuştu.

(Turizmde Bu Sabah)