Google+

Arama formu

İzmir'de bir vapur, yolcularını indirdikten sonra battı!

İZMİR’de yolcusunu alıp Konak İskele’den ayrılan körfez vapuru mendireğe çarpınca, geri dönüp yolcusunu boşalttı. Vapurun ön tarafı bir süre sonra suya gömüldü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Körfez’de deniz ulaşımı yapan İZDENİZ’e bağlı ’İhsan Alyanak’ adlı yolcu vapuru saat 11.50’de Konak’dan 200 yolcusuyla Karşıyaka’ya gitmek üzere ayrıldı. Kaptan Abdurrahman Özdemir yönetimindeki vapur, Konak iskeleye birkaç yüz metre uzaklıkdaki Pasaport İskelesi’nin uçundaki fenere sol baş altından sürttü. Dümen kilitlenmesi nedeniyle meydana geldiği öne sürelen kazada, vapuru hemen yeniden Konak İskeleyeye çeviren kaptan Özdemir, sorunsuz olarak iskeleye bağlamayı başardı.

Yolcular da kısa sürede tahliye edildi. Bu sırada herhangi bir panik yaşanmadı. Ancak bir süre sonra vapurun ön tarafı suya batmaya başladı. Su alan vapur birsüre sonra da yan yatarken, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekipler kurtarma çalışması başlattı. Yolculardan Şükran Kılıçanaç, "Karşıyaka’ya gitmek için hareket ettikten kısa süre sonra gemi mendireğe çarptı, su almaya başladı. Korkulan birşey olmadı" dedi. Kaptan Abdurrahmen Özdemir de, "Gemi mendireğe sürtünce hemen geri döndüm" dedi.

TAMAMEN BATTI
İhsan Alyanak adlı körfez vapuru yaklaşık bir saat içinde tamamen battı. İskele çevresinin sığ olması nedeniyle tabana oturan vapurun üst kısmı ve direkleri su üzerinde kaldı. Bu arada etrafının bariyerle çevrilmesine rağmen vapurdan sızan bin 200 litre mazot ve yaklaşık 300 litre yağ denize yayıldı. Su üzerindeki matozun temizlenmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin körfez temizliği yapan deniz aracı da devreye sokuldu.

GERİ DÖNMESEYDİK İNSANLAR ÖLEBİLİRDİ
Kaptan Özdemir, gemiden çok yolcuları düşündüğünü belirterek, "Dümen biranda kilitlendi. İkinci dümeni devreye sokmaya çalıştık. Ancak çabalarımız yetersiz kaldı ve mendireğe çarptık. Kazadan sonra ikinci dümeni devreye almayı başardık. Karşıyaka’ya gitmek yerine geri dönmeye karar verdim. Karşıyaka’ya gitsek vapur sulara gömülür yaşanan panikte çok sayıda kişi hayatını kaybedebilirdi. Bir kişi ölse ben bin kez ölürdüm" dedi.

Vapurda yolcu olarak bulunan Şükran Kılıç Anaç ise, çok büyük korku yaşadıklarını söyledi. Karaya yanaşıncaya kadar tüm yolcuların dua okuduğunu belirten Anaç "Çarpmanın gürültüsüyle yolcular panik yaşadı. Vapur su almaya başlayınca yaşanan panik daha da arttı. Vapur mürettabatı sakin olmamız, kaptanın bizi karaya ulaştıracağını söyleyerek sakinleştirmeye çalıştı. Verilmiş sadakamız varmış. Hiçbirimize birşey olmadan karaya ayak bastık. Karşıyaka’ya gitmem gerekiyor ama ancak vapura binmeye korkuyorum" diye konuştu.

Kaynak: www.milliyet.com.tr (Turan GÜLTEKİN - İZMİR (DHA))