Google+

Arama formu

İzni iptal edilen memura kötü haber

Darbe girişimi nedeniyle Başbakanlık genelgesiyle izinleri iptal edilen kamu çalışanları, daha önceden ödedikleri paket tur bedelinin tamamını geri alamayacak. Vergi ve harçlar ile zorunlu masraflar düşüldükten sonra kalan bedel kendilerine iade edilecek. Sadece otel hizmeti alan kamu çalışanlarına ise yasal olarak iade zorunlu değil. İşletmeler anlayış göstermezse mahkemeye başvurmaları gerekecek. 

Hürriyet'ten Aysel Alp, konuyla ilgili bilgileri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ramazan Ersoy'dan aldı.

İzni iptal edilen memura kötü haber

Aysel Alp'in haberine göre Ramazan Ersoy, paket turu şu şekilde tanımlıyor: "6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre paket tur sözleşmeleri, ulaştırma, konaklama ve başka turizm hizmetlerinden en az ikisinin birlikte verildiği sözleşmelerdir. Örneğin, Antalya Kemer’e uçakla transfer ve oradaki bir otelde 7 günlük konaklama bir paket turdur. Ya da Paris’e yapacağınız otel, ulaşım ve müze ziyaretlerini kapsayan sözleşme bir paket turdur."

Bu durumda bir memur Kemer'e kendi arabasıyla gitmek istemiş ve sadece Kemer’de bir otelde konaklama satın almışsa ‘paket tur’ kapsamında değerlendirilmiyor.

İzinleri iptal edilen kamu çalışanlarının daha önceden ödemiş oldukları ücretlerin geri iadesiyle ilgili Ramazan Ersoy şunları söylüyor: "Paket tur alanlar, turun başlangıcına bir gün kalmış bile olsa ‘mücbir’ sebep gerekçesiyle sözleşmelerini feshedip, ödedikleri ücretin bir bölümünü iade alabilecekler. Vergi (konaklamadan yüzde 8, ulaşımdan yüzde 18 KDV alınıyor), harç ve belgesi olan zorunlu hizmet bedelleri (örneğin iadesi olmayan, promosyonlu uçak bileti) düşüldükten sonraki kısmın, 14 gün içinde kendilerine iade edilmesi gerekiyor."

Sadece otel konaklaması satın almış memurlarla ilgili ise "Yasada ‘paket tur’ sözleşmelerine yönelik bir düzenleme bulunuyor, salt otel hizmeti alanlar ise sayılmıyor. Bu durumda biz bakanlık olarak işletmelerden, tüketiciye anlayış göstermelerini bekliyoruz" diyor ve şöyle ekliyor: "Anlayışsız işletmeler karşısında, tüketici mahkemeye başvurabilir. Ödediği otel bedeli 3 bin 480 liranın altındaysa bulunduğu yerdeki tüketici hakem heyetine; 3 bin 480 liranın üzerindeyse tüketici mahkemesine başvurabilir. Muhtemelen mahkemeler bunu fiili imkansızlık nedeniyle ‘mücbir’ sebep sayacak ve tüketici lehine karar verecektir. Tüketici hakem heyetleri illerde Ticaret İl Müdürlükleri, ilçelerde kaymakamlık bünyesinde bulunuyor. Tüketici mahkemeleri ise adliye içinde yer alıyor."

Ersoy'un verdiği açıklamalara göre, tatilinin başlamasına 30 günden fazla kalanlar ise herhangi bir gerekçe göstermeksizin sözleşmelerini feshedebilecekler. Bu durumda da yine sadece ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülükler ile zorunlu hizmet bedelleri düşüldükten sonraki kısmı iade alabilecekler.

KAYNAK