Google+

Arama formu

Japonya'da faaliyete geçen yanardağ tedirginlik yaratıyor

Güneybatı Japonya'daki bir yanardağ olan Shinmoedake altı yıl içinde ilk defa faaliyete geçti ve külleri yakındaki çiftliklerin ve kasabaların üzerine yağmaya başladı.

Japon televizyon yayıncısı TBS, Shinmoedake Yanardağı'nın eteklerindeki okullarına gitmekte olana öğrencilerin yolda kask ve maske giyerek ilerlediklerini yayına taşıdı. Mahalle sakinleri ayrıca, yanardağdan gelen gürültülerin Miyazaki eyaletindeki en az dört şehir ve kasabadan işitildiğini belirtti.

Japonya'da faaliyete geçen yanardağ tedirginlik yaratıyor

Sokak temizlikçileri şehir sokaklarını kaplayan külleri süpürürmek için hummalı bir çalışma yürütürken çiftçiler de plastik seraların üstlerini kaplayan kül yığınını temizlemek için yaprak üfleyicileri kullanmak durumunda kaldı.

Kagoshima ve Miyazaki eyalet sınırındaki yanardağ altı yıl içinde ilk kez 11 Ekim Çarşamba günü faaliyete geçti. Japonya Meteoroloji Dairesi 12 Ekim Perşembe günü, kraterden 2.000 metre yüksekliğe kadar bir kül bütününün yükseldiğini bildirdi.

Meteoroloji Dairesi, 5 kademeli olan volkanik uyarı seviyesini 2'den 3'e yükseltti. Seviye 3, insanları yanardağa yaklaşmamaları konusunda uyarıyor.