Google+

Arama formu

Japonya’da kanlı yunus avı başladı

Japonya ile ABD arasında diplomatik krize neden olan şişe burunlu yunus avında, Taiji Koyu’nda 200’den fazla yunus küçük bir alana hapsedilerek vahşice bir avlanma yöntemiyle avlanacak. Balıkçılar Taiji Koyu’na göç eden yunusların etrafını çevreliyor. Botlardan suya indirilen metal direklere vurarak yunusları korkutuyor ve onların su altı radarlarını bozuyorlar. Yunuslar sürü halinde koyun sığ kısımlarına geldiğinde balıkçılar bıçaklarıyla saldırmaya başlıyor. Bundan sonra ise yunusları kesim için limandaki depolara getiriyorlar. İyi durumdaki bazı yunuslar ayrı tutularak akvaryumlara satılıyor.

 

Japonya’da kanlı yunus avı başladı

Bölge halkı; bunun önemli bir gelenek olduğunu savunuyor, yunus ve balinaların asırlardır bölge halkı tarafından tüketildiğini ifade ediyor. Restoran ve marketlerde Japonya’ya özgü geleneksel bir balık yemeği olan Saşimi ve benzeri yemekler yunus etiyle hazırlanıyor ve yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Aynı zamanda balıkçılar yunusların çok fazla balık yediği için avlanmaları gerektiğini belirtiyor.

 

Japonya’da kanlı yunus avı başladı-1

ABD Büyükelçisi Caroline Kennedy’nin eleştirilerine cevap olarak, hükümet sözcüsü Yoşihide Suga durumun yasal olduğunu belirterek durumu savundu. Ancak hayvan hakları savunucularının kampanyaları ve tepkileri sürüyor, ayrıca bunun bir gelenek olmadığına ve sadece 30 yıl önce başladığına dikkat çekiyorlar.

 

Japonya’da kanlı yunus avı başladı-2

(Mynet)