Google+

Arama formu

Japonya'da korkutan deprem ve tsunami

2011 yılında tarihin en şiddetli depremlerinden birinin gerçekleştiği Japonya'nın Fukuşima bölgesi bugün bir kez daha sarsıldı. Bölge açıklarında yerel saatle 5.59'da gerçekleşen 7.3 büyüklüğündeki deprem, tsunami dalgalarına neden oldu. Japonya Meteoroloji Ajansı'nın verilerine göre ülkenin kuzeydoğusunda meydana gelen deprem 10 kilometre derinlikte gerçekleşti. Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) depremin büyüklüğünü 6.9 olarak açıkladı. Japon yetkililer ise bugünkü depremi 2011'deki 9 büyüklüğündeki depremin artçısı olarak değerlendirdi. Ajans yaptığı açıklamada önümüzdeki birkaç gün içinde şiddetli bir deprem daha gerçekleşebileceğine dikkat çekere halkı uyardı.

Japonya'da korkutan deprem ve tsunami

Depremin ardından bölgede tsunami alarmı verildi ve dalgaların 3 metreye kadar yükselebileceğine dair uyarı yapıldı. İlk tsunami dalgaları depremden yaklaşık bir saat sonra kıyıya vurdu. Miyagi'den geçen, Sunaoshi Nehri'nde yükselip iç bölgeye doğru gelen dalgalar polis kamerası tarafından görüntülendi. En yüksek dalgalar ise yaklaşık iki saat sonra Sendai Körfezi'nde gözlemlendi. Bu dalgaların boyunun 1.4 metreye kadar çıktığı bildirildi. Depremin ve dalgaların vurduğu Fukuşima bölgesinin 2011 yılının mart ayında gerçekleşen tsunami felaketinin yaşandığı bölge olması yaşanan korkuları artırdı. Ancak hasar çok büyük olmadı; yaralananlar olsa da can kaybı yaşanmadı. 

Japonya'da korkutan deprem ve tsunami-1

2011 yılının mart ayında gerçekleşen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide 19 bin kişi hayatını yitirmişti; felaket Fukuşima Nükleer Santrali'nde radyoaktif sızıntıya neden olmuştu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada söz konusu felaketten sonra tüm reaktörleri kapatılan Fukuşima Nükleer Santrali'nde bugün yaşanan deprem nedeniyle herhangi bir sorun olmadı.