Google+

Arama formu

Kadıköy 'Ethem' için sokakta

Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda düzenlenen Gezi Parkı forumunda Ethem Sarısülük'ün ölümüyle sonuçlanan olayları protesto için yürüme kararı alındı.

Gezi Parkı olayları sırasında Ankara'da bir polis memurunun silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren Ethem Sarısülük'ün katil zanlısının tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını protesto eden kalabalık grup, Kadıköy'de eylem yaptı.
Saat 22.00 sıralarında Kadıköy'deki Boğa Heykeli önünde toplanan grup Yoğurtçu Parkı'na yürüdü. Yoldan geçenlerin de katılımıyla büyüyen grup, sloganlarla polis şiddetini protesto etti.

ETHEM'İN AĞABEYİNDEN TEPKİ

Öte yandan Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük katıldığı bir televizyon programında, sanık polisin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Ethem’in polis kurşunuyla vurulduğu günden bugüne süreci yorumlayan ağabey Mustafa Sarısülük, "Sözlerin ve kelimelerin anlamsız olduğu bir süreç yaşıyoruz. Ethem’i vuran polisin serbest kalmasıyla Ethem bir kere daha öldü. Aileme haber veremedim. Akşam mesai bitiminde haberim oldu. Ailemi arayıp da 'serbest kaldı' demeye cesaret edemedim. Ama şu an bütün dünya bu adaletsizliği duydu. Sanırım ailem de duymuştur” dedi.

Gezi Parkı eylemlerinde Okmeydanı’nda gaz bombası kapsülüyle başından vurularak ağır yaralanan 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da canlı yayına katıldı. “İnşallah oğlum yaşayacak” diyen baba Sami Elvan, “Oğlum hâlâ uyanamadı, komada. Ölümle pençeleşiyor. Ethem öldü ama benim oğlum yaşayacak buna inanıyorum. Eğer oğlum uyanır da iyileşirse mahkemeye başvurup oğlumun adını Ethem Berkin olarak değiştireceğim”  diye konuştu. Bu sözler üzerine Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük gözyaşlarını tutamadı.

POLİSTEN GÖSTERİCİLERE:  “SİZİ ÇOK SEVİYORUZ DAĞILIN”

Ankara’da iki gecedir polisin sert müdahalesine sahne olan Dikmen’de gösteriler, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in arabuluculuğu ile gece olaysız sona erdi. Dikmen’de toplanan yaklaşık 2 bin kişilik grup, ellerinde Türk bayrağı ve Atatürk posterleriyle caddeyi trafiğe kapatarak, Ethem Sarısülük için Kızılay’a yürümek istedi. Polis, TOMA ve akreplerle caddeye barikat kurarak yürüyüşe izin vermedi

Uyarı anonsunda bulunan polis, “Sizi seviyoruz. Bu kanunsuz eyleminize son verin. Vatandaşları mağdur ediyorsunuz. Akrabalarınızı, yakınlarınızı, dostlarınızı da mağdur ediyorsunuz. Sizi çok seviyoruz. Müdahale etmeden lütfen dağılın” uyarısında bulundu. Buna rağmen yürümekte ısrar eden gruba polis müdahale hazırlığı yaptı. O sırada alana gelen CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç önce polisle, ardından göstericilerle görüştü. İçişleri Bakanı Muammer Güler’i telefonla arayan Genç, “Sayın bakanla da konuştum. Polis geri çekilecek. Göstericiler de eylemin ardından dağılacaklar” dedi. Genç’in açıklamasının ardından TOMA ve akreplerle, çevik kuvvet ekibi geri çekildi. Yolda oturma eylemi yapıp sloganlar atan göstericiler kısa süre bekledikten sonra olaysız dağıldı. Dikmen Caddesi de tekrar trafiğe açıldı.