Google+

Arama formu

Kaliforniya tarihinin en büyük yangınıyla savaşıyor

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir haftadır sürmekte olan orman yangınları halen kontrol altına alınamadı. 17 farklı bölgede çıkan yangınlar dolasıyla, 40 kişinin hayatını kaybettiği, 200 civarında kişininse kayıp olduğu belirtiliyor.

Kaliforniya Valiliği Acil Durum Danışmanı Mark Ghilarducci, 14 Ekim 2017’de gerçekleştirdiği basın toplantısında içinde bulundukları acil durumdan henüz çıkamadıklarını hatta çözüme henüz çok uzak olduklarını söyledi.

Kaliforniya Eyaleti Yangınla Savaş Sorumlusu Ken Pimlott,  eyaletin özellikle kuzey bölgesini etkileyen 17 büyük yangına karşı 9 bin itfaiyecinin seferber olduğunun altını çizdi. Pimlott, 90.000 hektar alanın yandığını belirtirken bazı gelişmeler olduğunu da sözlerine ekledi. Üç farklı yerde yangının kontrol altına alındığını ancak saatte 72 km/sa hıza ulaşan rüzgârın itfaiyecilerin işini oldukça zorlaştırdığını vurguladı.

Kaliforniya tarihinin en büyük yangınıyla savaşıyor

Kaliforniya tarihinin en çok can alan yangını

1933 senesinde gerçekleşen Griffith Park yangınında 29 kişi hayatını kaybetmişti. Uzun süre sonra onlarca can alan yangın Kaliforniya halkında da paniğe neden oldu. Yangınların çıktığı bölgelerde iş yerleri ve evler tahliye edildi. ABD’de, bu sene gerçekleşen orman yangınlarında 3,5 milyon hektar orman kül oldu.

Çok sayıda vatandaşa ulaşılamamsından dolayı ölü sayısının artmasından endişe duyuluyor.