Google+

Arama formu

Kamu görevlileri için yurt dışına çıkışta belge şartı kalkıyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı boyunca gazetecilerin sorularını yanıtladı ve devam etmekte olan tedbirlerin durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, 15 Temmuz sonrası kamu görevlilerinden yurt dışına çıkışta istenen izin belgenin 15 Kasım'dan itibaren istenmeyeceğini duyurdu.

Kamu görevlileri için yurt dışına çıkışta belge şartı kalkıyor

Toplantıda FETÖ/PYD darbe girişimi sonrasında alınan tedbirlerden biri olan kamu görevlileri ve yakınlarının yurt dışına çıkmak istemeleri durumunda çalıştıkları kurumdan almaları zorunlu olan “Yurt dışına çıkmalarında sakınca yokturbelgesinin 15 Kasım 2017’den itibaren aranmayacağını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna ve Gürcistan'a, pasaportsuz olarak nüfus cüzdanıyla gitmek isteyen vatandaşların da SGK sorgulaması yapıldığını, eğer kamu görevlisiyse kurumlarından yine aynı belgenin istendiğinin altını çizdi ve sözlerine şöyle devam etti:

"Bu birtakım zorluklara da yol açıyordu. Ancak o günün şartlarında ülkemiz için böyle bir tedbirin alınma zorunluluğu olduğundan bu karar alınmıştı. Gelinen noktada bu tedbire 15 Kasım'dan itibaren artık ihtiyaç kalmamıştır. Bundan sonra kamu görevlileri böyle bir belge bulundurmak zorunda kalmadan, izin aldıkları takdirde yurt dışı seyahati yapabileceklerdir. Ayrıca başkaca bir sorgulama da bu açıdan yapılmayacaktır. Zira teknik imkânlar çerçevesinde adli olarak yurt dışına çıkma yasağı konulanlar veya pasaportunda tehdit olanlar dışında vatandaşlarımız rahatlıkla yurt dışına çıkabileceklerdir. Bunun da hayırlı olmasını özellikle temenni ediyorum."

15 Kasım 2017’den önce yurt dışına çıkmayı planlayan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan vatandaşların ve yakınlarının bu tarihe kadar çalıştıkları kurumdan “Yurt dışına çıkmalarında sakınca yokturbelgesini almaları ve pasaport işlemleri sırasında ibraz etmeleri gerekmektedir. Belirtilen tarihten sonra gerçekleştirilecek olan yurt dışına çıkışlar, tedbirler öncesindeki prosedürler uyarınca devam edecektir.