Google+

Arama formu

Kapadokya 10 Milyon Turist Hedefliyor

Peri bacalarıyla dünya çapında ünlü turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya'da geçen yıl 2,7 milyon turist ağırlandı. Hedef 2023’e kadar yılda 10 milyon turist ağırlamak.

60 milyon yılda oluştuğu tahmin edilen yöredeki peri bacaları Nevşehir’i bir dünya markasına dönüştürdü. Son olarak Hayalet Sürücü ve Noah’a çekim sahnesi olan Kapadokya'da geçen yıl 2,7 milyon turist ağırlandı. Hedef 2023’e kadar yılda 10 milyon turist ağırlamak.

Dünyanın en ilginç doğal oluşumları olan peri bacaları Nevşehir’i turizmde önde gelen destinasyonlardan birine dönüştürdü. 2013’te 2,7 milyon ziyaretçi ağırlayan Nevşehir dünyanın en iyi sinema yapımcılarının da ilgisini çekiyor.

Yanardağların püstürttüğü lav ve kül tabakalarının 60 milyon yılda rüzgar ve yağmurlarla aşınmasıyla oluşan peri bacaları 1960’lardan beri o kadar çok yabancı film için çekim merkezi oldu ki yöre artık Peri Wood diye adlandırılıuot. Son olarak Hayalet Sürücü ve Noah’ın çekimlerine sahne olann yörede hedef 2013 yılına kadar yılda 10 milyon turist ağırlamak. Yörede balon turizmi açısından da dünyanın en büyük altyapısı var.

Tourexpi