Google+

Arama formu

Kara hedeflerini de vuracak

Avrupa Birliği (AB), Somalili korsanlara karşı düzenlediği operasyonu genişleterek bundan böyle kara hedeflerini de vuracağını açıkladı.

İki yıl uzatılan operasyon çerçevesinde AB’ye ait savaş gemileri ve helikopterler plajlardaki yakıt varilleri, tekneler, kamyonlar ile diğer ekipmanlara ateş edebilecek. BBC’ye konuşan bölgede görevli Tuğamiral Duncan Potts AB’nin korsanlara karşı operasyonunun bugüne dek büyük başarı sağladığını söyledi. Potts, “Geçen yıla bakarsanız 30 gemi ve 700 rehinenin tutulduğunu görürsünüz. Ancak bugün bu sayı 8 gemi ve 200 rehineye düştü” diye konuştu.

BBC yayın kuruluşunun güvenlik muhabiri Frank Gardner ise bu durumun operasyonlar açısından fayda sağlayacağını ancak can kaybını artıracağını söyledi. Aden Körfezi’nde bulunan AB savaş gemileri korsanların sıklıkla kullandığı rotalarda devriye geziyor. AB, operasyonun başlıca amacının Dünya Gıda Programı ekiplerinin bölge halkına rahatlıkla gıda taşımasını sağlamak ve korsanları engellemek olduğunu belirtiyor.

Plajda terörist avı
Somali’de El Şebab örgütü üyesi bir şüpheli başkent Mogadişu’nun kuzeyindeki plajda polis tarafından böyle gözaltına alındı.

Kaynak: milliyet.com