Google+

Arama formu

Karadeniz'de deprem

Bugün Türkiye’nin çevresinde aralarında biri sabah 5, diğeri ise akşam saatlerinde 5.3 büyüklüğünde ölçülen iki depremin de bulunduğu dokuz deprem meydana geldi.Depremli Pazar tatilinde ilk yer sarsıntısı gecenin son saatlerinde Manisa ve Kütahya’da 3.6 ve 3.2 büyüklüklerinde ölçüldü. Sabah saatlerinde ise İran-Türkiye sınırında 5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin derinliği 4 kilometre oldu.Bu büyük depremden sonra öğleden önce Türkiye-İran sınırında 4.1 ve 3 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi. Öğleden sonra ise Gürcistan sınırında ve Karadeniz içinde derinliği 5 kilometre olan deprem 5.3 büyüklüğüyle korkuttu. Deprem Artvin’de hissedildi.Aynı bölgede akşam saatlerine kadar 3’ten büyük üç sarsıntı daha ölçüldü

Gürcistan açıklarında meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki deprem, Artvin ve Rize'de de hissedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre, saat 15.31’de, merkez üssü Karadeniz’de Gürcistan açıkları olan, 5.3 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi. Depremin, yerin yaklaşık 5 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirtildi.

Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin merkez üssünün Artvin ile Gürcistan arasında, Karadeniz bölgesinde olduğunu belirterek, depremin Ardahan’da da hissedildiğini kaydetti.

Sallantıdan dolayı olumsuz bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Azizoğlu, ”Hissedilir bir deprem meydana geldi. Şükür ki bölgemizde olumsuz bir durum yok” dedi.

İRAN GÜNE DEPREMLE UYANDI
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre saat 08:38'de merkez üssü İran olan 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremin, yerin yaklaşık 4 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirtildi. Depremin merkez üssünün Tasuj kenti yakını olduğu belirtildi.

Kaynak: Milliyet