Google+

Arama formu

Katar 80 ülkeye vize serbestisi getirdi

Katar İçişleri Bakanlığı, Katar Turizm Otoritesi (QTA) ve Katar Havayolları 80 ülke vatandaşı için 9 Ağustos 2017’den itibaren geçerli olmak üzere vize serbestisi getirdiğini duyurdu.

Yeni uygulamayla birlikte aşağıda listesi bulunan ülke vatandaşlarının artık vize başvurusunda bulunmalarına veya vize için ödeme yapmalarına gerek kalmadığı duyuruldu. Böylelikle en az altı ay geçerlilik süresi olan geçerli bir pasaportla birlikte giriş veya çıkış biletleri sunularak Katar vize gerekmeksizin ziyaret edilebilecek.

Ziyaretçinin vatandaşlığına bağlı olarak, vize muafiyeti ya 9 Ağustos 2017’den itibaren 180 gün boyunca geçerli olacak ve ziyaretçinin Katar'da toplam 90 gün geçirmesine izin verecek şekilde düzenlenecek (vizesiz çoklu giriş); veya 9 Ağustos 2017’den itibaren 30 gün geçerli olacak ve ziyaretçinin ilave 30 gün daha kalabilmesi için başvuru imkanı sunarak (vizesiz çoklu giriş) 30 gün daha uzatılabilecek.

Katar, Körfez İşbirliği Konseyi (Bahreyn, Kuveyt,Umman, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri), Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşları için vize politikasında geliştirmeler yapmayı düşünüyor.

A) Aşağıdaki 33 ülkenin vatandaşları daha önce vize başvurusuna gerek olmadan Katar'a varışta vize serbestisinden faydalanabilecek. Vize serbestisi, giriş tarihinden itibaren 180 gün boyunca geçerlidir ve tekli veya çoklu giriş sırasında, vize sahibine Katar'da 90 güne kadar kalma imkanı verir.

Avusturya, Bahamalar, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Seyşeller, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye.


B) Aşağıdaki 47 ülkenin vatandaşları daha önce vize başvurusuna gerek olmadan Katar'a varışta vize serbestisinden faydalanabilecek. Vize serbestisi, giriş tarihinden itibaren 30 gün boyunca geçerlidir ve tekli veya çoklu giriş sırasında, vize sahibine Katar'da 30 güne kadar kalma imkanı verir.Başvuruyla birlikte bu süre  30 gün daha uzatılabilir.

Andora, Arjantin, Avustralya, Belarus, Bolivya, Brezilya, Brunei, Kanada, Şili, Çin, Kolombiya, Ekvator, Panama, Kostarika, Gürcistan, Guyana, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, İrlanda, Japonya, Kazakistan, Lübnan, Azerbaycan, Makedonya, Malezya, Maldivler, Meksika, Moldova, Monako, Yeni Zelanda, Paraguay, Peru, Rusya, San Marino, Singapur, Güney Afrika, Güney Kore, Surinam, Küba, Tayland, Ukrayna, Birleşik Krallık, A.B.D, Uruguay, Vatikan, Venezuela.