Google+

Arama formu

Kazakistan'da gerginlik tırmanıyor

Kazakistan'da protestocularla iktidar arasında gerginlik sürüyor. Mangistau eyaletinde tren garını basan gruba polis ateş açtı. Olayda bir kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

Kazakistan'ın batısındaki petrol bölgesi Mangitau'da önceki gün Bağımsızlık Günü kutlamalarında başlayan gerginlik devam ediyor. En az 10 kişinin öldüğü, 90'a yakın kişinin yaralandığı olayların ardından, göstericiler Şepte kasabasında tren garını bastı. Zakon.kz sitesinin haberine göre, 20 saate yakın süren eylem tren seferlerini ciddi şekilde aksatırken, vagonlara molotof kokteyli atan 50 kişilik gruba polis ateş açtı.

Resmi makamlar, polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmada bir eylemcinin hayatını kaybettiğini, 12 kişinin de yaralandığını duyurdu. Olayın ardıdnan eyleme devam eden göstericiler, mağazaların ve otomobillerin camlarını kırdı, yılbaşı çamını ateşe verdi.

Kazakistan'ın batısında Janaözen kentinde önceki gün maaşlarının düşüklüğünü ve çalışma şartlarını protesto eden petrol işçilerinin eyleminde polisle çıkan çatışmada en az 10 kişi hayatını kaybetmiş, aralarında polislerin de olduğu 90'a yakın kişi de yaralanmıştı.

Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, 70 kişinin gözaltına alındığı olaylar sonrası kentte geçici olağanüstü hal ilan etmişti.

Kaynak: DHA