Google+

Arama formu

Kenya'daki en büyük mülteci kampı

Fransız haber dergisi Nouvel Observateur Kenya’daki dünyanın en büyük mülteci kampında yaşanan dramı yazdı. Gazeteci Jean-Baptiste Naudet’in gözünden Dadaab mülteci kampı; Somalililer ülkelerindeki kıtlıktan kaçarak Kenya’daki dünyanın en büyük mülteci kampı Dadaab’a sığınıyor.

Hayaletler gibi belirip, kum yığınlarının üzerinde, yol gösteren güneşin, bagajlarının ve kaderlerinin ağırlığı altında ezilerek mekanik bir şekilde yürüyorlar. Yaşlı bir adam, un, döşek ve mutfak aletleri bulunan el arabasına doğru eğilmiş. Bir kadın içinde kilolarca yiyecek bulunan çıkının ağırlığı altında iki büklüm. Çocuklar ağlamıyor. Sıcak güneşin altında hepsinden dev ter damlaları akıyor. Onların develeri, koyunları vardı. Tüm hayvanları öldü. Onlar yürüyüşe bir hafta dayanabildiler.

Somalililer bazen buraya gelmek için 60 gün yürümek zorunda kalıyor. Buraya, Kenya’nın doğusunda ve Somali ile sınırındaki, dünyanın en büyük mülteci kampı Dadaab’a. 20 yıl önce Somali’de yaşanan iç savaş sırasında, 100 bin kişi için tasarlanan kampta şimdi 400 bin kişi var ve yıl sonuna kadar 500 bine ulaşması bekleniyor. Afrika Boynuzu’nu vuran kuraklıktan, kıtlıktan ve savaştan kaçan Somalililerden kampa ulaşanların sayısı günde 1300 kişiyi buluyor. Bunlar şanslı olanlar.

“Kızım şu tümseğin altında”
İki gün önce kampa gelen 42 yaşındaki Mohamed Abdi, kulübesinin yakınındaki çalılık alanı gösterip, küçük bir tümseği işaret ediyor.
Abdi açlıktan ölen iki yaşındaki kızını buraya gömdüğünü söylüyor.
“Dün öldü. Ona verecek hiç yiyeceğimiz yoktu” diyor. Biraz ileride ise, komşularından biri küçük bir mezar kazıyor. 8 aylık bir bebek de açlıktan ölmüş. Mülteciler bazen ölen yakınlarını kampa giriş yapmadan önce gömmek zorunda kalıyor. Bu koşullarda ölü sayısını tespit etmek imkansız ama büyük bir artış yaşandığı ortada.

Kaynak: www.milliyet.com.tr