Google+

Arama formu

Kharkiv-İstanbul seferini yapan uçak bir yolcu tarafından kaçırılmak istendi

Ukrayna’dan kalkış yapan Pegasus Havayolları’na ait PGT-751 sefer sayılı uçaktan, kaçırılma kodu verildiği belirtildi ve uçak saat 18.00 sıralarında Sabiha Gökçen Havaalanı’na iniş yaptı.

2F koltuğunda oturan ve Ukrayna asıllı olduğu belirtilen bir yolcu, “Üzerimde bomba var diyerek” 110 yolcusu bulunan uçağın, Kış Olimpiyatları'nın yapıldığı Rusya'nın Soçi kentine yönlendirilmesini istedi.

Uçaktan kaçırılma sinyali alınması üzerine, Balıkesir 'deki 191. filoya ait bir F-16 savaş uçağı havalandı.

Kapıyı kapatarak, kokpite girmesini engelledikleri korsanı Soçi’ye gittiklerine inandıran pilotlar, uçağı başarılı bir şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı’na indirdi.  Çevrede alınan güvenlik önlemlerinin ardından uçak, güvenli bölgede beklemeye alındı.

Yaklaşık 4 saat süren operasyonun ardından, emniyetin özel müzakerecisi yolcuların tahliyesi konusunda korsanı ikna etti ve yolcuların tamamı uçaktan tahliye edildi. Ardından özel harekât timleri korsanı etkisiz hale getirmek için uçağa özel bölümlerden sızarak, silahsız ve zor kullanarak korsana müdahale etti.

4 saat süren operasyonun başarılı bir şekilde tamamlandığı ve korsanın saat 22.00 itibariyle etkisiz hale getirilerek uçaktan indirildiği açıklandı. Ukraynalı olduğu belirtilen hava korsanı yaşanan boğuşma nedeniyle hafif yaralı.

(Radikal)