Google+

Arama formu

Kırım’dan bağımsızlık ilanı

Kırım Parlamentosu, 16 Mart’ta yapılacak referandum öncesinde bağımsızlık bildirisi yayınladı. 81 milletvekilinden 78’inin oyuyla “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol Kenti Bağımsızlık Bildirisi” kabul edildi. Kırım Haber Ajansı’nın haberine göre bildiride, “16 Mart 2014 tarihindeki doğrudan halk oylamasının sonucunda Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehri de dâhil olmak üzere Kırım’ın Rusya’ya bağlanma kararı alınırsa, Kırım bağımsız ve egemen bir cumhuriyet olarak ilan edilecektir.” ifadesi yer aldı.

Kırım’ın bu hamlesi, Kırım’ın Rusya’ya bağımsız bir devlet olarak katılmasına yasal zemin oluşturmak için atılan bir adım olarak yorumlanıyor. Çünkü halen Ukrayna’ya bağlı olan Kırım’ın, referandumdan sonra Rusya ile birleşebilmesi için bağımsızlık ilan etmiş olması gerekiyor. Ayrıca bağımsızlık ilanının, referandumdan Rusya’ya bağlanma kararı çıkması halinde yürürlüğe gireceği bildirildi.

Kırım parlamentosu, bağımsızlık ilanının ardından bölgede yaşayan Tatar azınlığın haklarını genişleten bir kararname de kabul etti.

16 Mart’ta yapılacak referandumda; Kırım'ın, gelecekteki statüsüyle ilgili Ukrayna’dan daha fazla özerklik alması ile Rusya’ya katılmak arasında tercih yapılacak. Kiev’deki geçici hükümet ve Batılı ülkeler ise referandumun Ukrayna yasaları ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu düşünüyorlar.

(Mynet)